Servikal kanserin erken tanısına ilişkin tutum ve davranış geliştirmede planlı eğitim programının etkililiği
Efficacy of the planned educational program on the attitude and behavior development for the early diagnosis of cervical cancer
- Tez No: 326413
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ALTUĞ ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ve Davranış Geliştirmede Planlı Eğitim Programının EtkililiğiBu araştırma, servikal kanserin erken tanısına ilişkin tutum ve davranış geliştirmede planlı eğitim programının etkililiğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiş, ön-test son-test kontrol gruplu izlem araştırmasıdır.Araştırma, Şubat-Eylül 2010 tarihleri arasında Çiğli Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı 11 Nolu Büyük Çiğli Aile Sağlığı Merkezi'nde yürütülmüştür. Bölgedeki 35-64 yaş grubundaki 581 kadına, servikal kanser riski değerlendirme formu uygulanarak en yüksek risk puanına sahip toplam 108 kişi belirlenmiştir. Bu gruptan yedi özellik (yaş, eğitim, meslek, servikal kanser aşısını yaptırma, pap smear testi yaptırma, kronik hastalığı olma ve risk puanı) yönünden homojenlik sağlanarak 32 kişi girişim, 32 kişi kontrol olmak üzere toplam 64 kişi oluşturulmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak Servikal Kanser Riski Değerlendirme Formu, Kadınların Tanımlayıcı Özelliklerini Belirleme Formu, Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği Öz Etkililik Ölçeği, Davranış Değişim Aşaması Tanılama Formu, Telefon Görüşme Formu, Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Planlı Eğitim Programı ve Değişim Aşaması Temelli Görüşme Formu kullanılmış ve veriler beş izlemde toplanmıştır. Girişim grubundaki bireylere, birinci izlem sonrasında toplam 2 hafta süren servikal kanserin erken tanısına ilişkin planlı eğitim programı, dördüncü izlemde yüz yüze görüşme ile değişim aşaması temelli görüşme formları ve son izlemde telefon ile değişim aşaması temelli görüşme formları uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficacy of the planned educational program on the attitude and behavior development for the early diagnosis of cervical cancerThis research was made to determine the efficacy of the planned educational program on the attitude and behavior development in the early diagnosis of cervical cancer and it is a pre-test post-test follow-up research with a control group.Research was made in the Cigli Family Health Care Center No. 11, which is connected to the Cigli Health Group Presidency, between February-September 2010. 581 women in the 35-64 age group in the area was applied a cervical cancer risk evaluation survey and 108 women with the highest risk scores were determined. Among this group 64 women were selected by obtaining the homogenity of several variables (such as age, educational status, job, having cervical cancer vaccination status, having pap smear test status, having a chronical disease status and risk score) and these were seperated into two groups; 32 of them being the intervention group and 32 of them being the control group. Cervical Cancer Risk Evaluation Survey, Determination of the Descriptive Properties of Woman Surve, Attitude Scale for the Early Diagnosis of Cervical Cancer, Self-Efficacy Scale, Attitude Change Level Prognosis Survey, elephone Interview Survey, Planned Educational Program for the Early Diagnosis of Cervical Cancer and the Change Level Permenant Interview Surve were used as data collection tools in the study and data were collected in five rounds of follow-up. Planned educational program for the early diagnosis of cervical cancer which took 2 weeks was applied to the individuals after the first round and face-to-face interviews with change level permenant interview survey were applied after the fourth round and phone interviews with change level permenant interview survey were applied in the last round of follow-up. SPSS 15.0 software package program was used in the analysis of data.