İmmun sistemi baskılanmış ratlarda karnıtinin yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of carnitine on wound healing in immuncompromised rats
- Tez No: 164267
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KUZEY AYDINURAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Akkuş, A. immun sistemi baskılanmış ratlarda kamitinin yara iyileşmesi üzerine etkisi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2005. Optimal yara iyileşmesi cerrahide başarılı sonuç almak için esastır, immunsupresyon yara iyileşmesini bozan faktörlerden biridir. İmmünsupresyonda ortaya çıkan bozukluk glikoz metabolizmasındaki değişiklikler sonucu gelişen ATP eksikliğine bağlanmaktadır. Karnitin iskemik dokuda gösterdiği etkiyle artmış ATP üretimine neden olan bir kuaterner amindir. Bu çalışmada kamitinin immunsuprese ratlarda kullanılması ile yara iyileşmesinde ortaya çıkan bozukluğun giderilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ratlar kontrol grubu, kortizon uygulanan ve kortizon ve karnitin uygulanan üç gruba ayrılmıştır. Ratlarda immunosupresyon dozu olan 40 mg/kg kortizon eşdeğeri 8 mg/kg metil prednizolon standart doz olarak kullanılmış ve kamitinin tedavi dozu olan 100 mg/kg intra peritoneal uygulanmıştır. Tüm deneklerde sırtta 4 cmlik bir cilt kesişi yapılmıştır ve kesiler 3/0 polipropilene tek sütürlerle kapatılmıştır. I. Grup: 8 adet rattan oluşan bu grupta, dört ratta 7. günde, diğer 4 ratta 14. günde sırttaki keşi flep halinde genel anestezi altında çıkanldı.II Grup: Bu gruptaki 8 rata bir hafta süreyle dönüşümlü olarak her iki gluteal bölgeden intramüsküler 8 mg/kg metil prednizolon uygulandı. Cilt kesileri, dört ratta 7. günde, diğer 4 ratta 14. günde flep halinde genel anestezi altında çıkarıldı. Bu süre içinde aynı dozda metilprednizolon uygulanmasına devam edildi. III. Grup: Bu gruptaki 12 rata bir hafta süreyle dönüşümlü olarak her iki gluteal bölgeden intramüsküler 8 mg/kg metil prednizolon uygulandı. Cilt kesileri altı ratta 7. günde, diğer altı ratta 14.günde flep halinde genel anestezi altında çıkarıldı. Bu süre içinde kortizon uygulanmasına devam edildi ve karnitin 14 gün boyunca kortizon ile birlikte verildi. Yapılan istatiksel değerlendirmede, 7. günde kontrol, kortizon ve karnitin gruplarında kuru ağırlık, su yüzdesi, OH-proline, kopma kuvveti ve gerilme kuvvetinde önemli istatiksel fark saptanmadı (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akkuş, A., The effect of carnitine on wound healing in immuncompromised rats, Department of General Surgery, Kirikkale University Medical School, Specialization Thesis, Kirikkale, 2005. To achieve optimal wound healing is a must for surgeons. Immunosupression is known to be a negative factor for wound healing. The impaired wound healing in immunosupression is attributed to ATP deficieny caused by the changes in glycolytic pathway. Carnitine is a quaternery amine know to increase ATP production in ischemic tissue. In this study, the aim was to normalize the impaired wound healing caused by steroid application in immunsupressed rats by carnitine administration. The rats were divided in to 3 groups, namely control, cortisone an cortisone+carnitine groups. 8 mg/kg methyl prednisolone was given intramuscularly as standard immunsupression dose. 100mg/kg L-carnitine was given' intraperitoneally. A standard 4 cm incision was performed on the back of the rats and the incision was closed by 3/0 polypropylene interrupted sutures. Group 1 : Control group. No medication was given. After surgery, the wound was harvested as a flap on day 7 for 4 rats and on 14 days for 4 rats. Group 2: Cortisone group. Cortisone was administered routinely. After surgery, the wound was harvested as a flap on day 7 for 4 rats and on 14 days for 4 rats. Group 3: Cortisone+Carnitine group: Cortisone was given for 7 days prior to surgery. Carnitine was added to the regimen and,the wound was harvested as a flap on day 7 for 6 rats and on 14 days for 6 rats. There was no statistically significant difference for dry weight, water percentage, OH- proline, tensile strength and breaking strength for day 7 ( p>0.05).