Tam yağlı soyanın kuzu besisinde kullanılma olanakları üzerine bir araştırma
- Tez No: 16429
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu araştırma işlenmiş ve hara tam yağlı soyanın kuzuların besi performansı üzerine etkilerini araştırmak amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada hayvan materyali olarak 50 baş merinos erkek kuzu kullanılmıştır. Tam yağlı soyanın değişik protein kaynaklarıyla kıyaslanması açısından protein kaynağı olarak' soya küspesi ve ayçiçeği tohumu küspesi kullanılmıştır. 1. gruba %67.5 arpa, %30 ayçiçeği tohumu küspesi, %2.5 vitamin mineral karması; 2. gruba %83 arpa, %15 soya küspesi, % 2 vitamin mineral karması; 3. gruba % 47.3 arpa, % 22 kepek, %28 kavrulmuş tam yağlı soya, % 2.7 vitamin mineral karması; 4. gruba % 47.3 arpa, % 22 kepek, %28 haşlanmış tam yağlı soya, %2.7 vitamin mineral karması; 5. gruba ise % 47.3 arpa, %22 kepek, %28 ham tam yağlı soya, %2.7 vitamin mineral karmasından oluşan yoğun yem karmaları adlibitum düzeyde verilmiştir. Besi başlangıç ağırlıkları sırasıyla; 24.87*0.590, 24.80±0.510, 24.79±0.465, 24.81*0.472 ve 24.85±0.456 kg olan grupların 56 günlük besi süresi sonundaki canlı ağırlıkları ise sırasıyla; 38.39*0.830, 40.56*0.756, 38.11*0.537, 39.33*0.805 ve 37.05*1.117 kg olarak saptanmıştır. Kuzuların besi boyunca toplam canlı ağırlık artışı, günlük ortalama canlı ağırlık artışı, günlük ortalama yem tüketimi, 1 kg canlı ağırlık artışı için yem tüketimi, günlük ve 1 kg canlı ağırlık artışı için ortalama enerji(NB) tüketimi, günlük ve 1 kg canlı ağırlık artışı için ortalama sindirilebilir ham protein tüketimi ile 1 kg canlı ağırlık artışının yem maliyeti sırasıyla; 13.52+0.709, 15.76*0.830, 13.32*0.362, 14.52*0.803 ve 12.20*0.653 kg ; 241. 4*12. 63, 281.4*14.81, 237.9*6.5, 259.3*14.31 ve 217.9*13.32 g; 1369*24.6, 1268*47.7, 1240*30.3, 1352*21.0 ve 1312*41.2 g; 5.67+0.262, 4.51*0.231, 5.21*0.203, 5.21*0.270 ve 6.02*0.201 kg; 919+16.8, 862*33.8, 867+24, 945*14.4 ve 917*27.2 NB; 3805*293.4,-46- 3067±199.6, 3642±144.1, 3642*184.0 ve 4208±213.5 NB; 185±3.4, 174±6.8, 174±4.5, 191*2.9 ve 182*5.7 g; 765±48.1, 618±40.2, 729*28.9, 735*37.1 ve 837*42.5 g; 2132*96.0, 2066*107.6, 2292*73.4, 2292*118.5 ve 2649*87.2 TL olarak saptanmıştır. Besi boyunca; toplam canlı ağırlık artışı bakımından 2. grup ile 3. ve 5.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the research was to determine effect of raw and heat treated fullfat soybean on performance of fattening lambs. Animal material of the trial was 50 heads male Merino Lambs. The lambs alloted to 5 groups and 3 groups were consumed rations including raw and heat treated soybean. The other two groups were consumed soybean meal and sunflower meal to make comparasion with the groups consuming fullfat soybean. The I., II., III., IV., and V., groups were consumed the rations consisted of 67.5% barley, 30% sunflower meal, 2.5 % vitamin-mineral premix; 83% barley, 15% soybean meal, 2% vitamin-mineral premix; 47.3% barley, 22% bran, 28% roasted fullfat soybeans, 2.7% vitamin-mineral premix; 47.3% barley, 22 % bran, 28% cooked fullfat soybeans, 2.7% vitamin-mineral premix; 47.3% barley, 22% bran, 28% raw fullfat soybeans, 2.7% vitamin- mineral premix respectively. Groups were fed adlibitum. The initial liveweight and final weight of the groups were; 24.87*0.590, 24.80*0.510, 24.79*0.465, 24.81±0.472 and 24.85±0.456 kg; 38.39*0.830, 40.56+0.756, 38.11±0.537, 39.33*0.805 and 37.05±1.117 kg respectively. Total liveweight gain, average daily weight gain, average daily feed consumption, feed consumption for 1 kg of liveweight gain, average daily energy consumption, energy consumption for 1 kg of liveweight gain, average daily digestible crude protein consumption, digestible crude protein consumption for 1 kg of liveweight gain, feed consumption for 1 kg of liveweight gain cost of the groups were estimated as; 13.52±0.709, 15.76*0.830, 13.32i0.362, 14.52f0.803 and 12.20±0.653 kg;241. 4*12.63, 281.4*14.81, 237.916.50, 259.3±14.31 and 217.9±13.32 g; 1369*24.6, 1268±47.7, 1240±30.3, 1352*21.0 and 1312±41.2 g; 5.67*0.262, 4.51*0.231, 5.21*0.203, 5.21*0.270 and 6.02*0.201 kg; 919*16.8, 862*33.8, 867*24.0, 945*14.4 and 917*27.2 NB;-48- 3805+293.4, 3067+199.6, 3642+144.1, 3642+184.0 and 4208+213.5 NB; 185+3.4, 174+6.8. 174+4.5, 191+2.9 and 182+5.7 g; 765+48.1, 618+40.2, 729+28.9, 735+37.1 and 837+42.5 g; 2132+96.0, 2066+107.6, 2292+73.4, 2292+118.5 and 2649+87.2 TL respectively.