Ekstüriziyon yöntemi ile elde edilen tam yağlı soyanın (Fulfat soya) broyler performansına etkileri
  1. Tez No: 23182
  2. Yazar: ŞERAFETTİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZTÜRKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
35 ÖZE! Araştırmada etlik piliç, karma yemlerinde enerji ve protein kaynağı olarak kullanılan TYS'nin etlik erkek piliçlerin karma yemlerinde kullanılma miktarı araştırılmıştır. Araştırmada hayvan materyali olarak ROSS Pr% etlik erkek piliçler kullanılmıştır. Her grupta 12 hayvan olmak üzere 6 grup oluşturulmuş ve toplam 72 hayvan denemeye alınmıştır. Hayvanların beslenmesinde TYS düzeyleri farklı 6 karma yem kullanılmıştır. 1. karma yemde % O TVS, 2. karma yemde % 7.5 TYS, 3. karma yemde % 15 TYS, 4. karma yemde % 22.5 TYS, 5. karma yemde % 30 TYS ve 6. karma yemde % 37.5 TYS kullanılmıştır. Bunlardan 1 nolu karma yem kontrol grubu olarak ele alınmıştır. Deneme 8-51. günler arasında devam etmiş ve denemede yem tüketimi, canlı ağırlık kazancı ve yem etkinlik oram hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Mixing ratio of FFS, used as energy and protein source, to the rations of male broilers was investigated. Animal material used was 72 male broilers of ROSS PM3. Six groups even containing 12 broilers was established. Six diets were composed with different FFS contents; 0 %, 7.5 %, 15 %, 22.5 %, 30 % and 37.5 % respectively. The first diet was considered as control. The study was conducted between the days 8 and 51, and feed consumption, body- weight gain and feed efficiency ratio were determined.