Tam yağlı soya, soya küspesi ve ekstrude soyanın in situ ve in vitro rumen protein parçalanabilirlikleri arasındaki ilişkiler
Relationship between in situ and in vitro rumen protein degradability of full fat soybean, soybean meal and extruded soybean
  1. Tez No: 485110
  2. Yazar: ARZU EROL TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma; Türkiye'de çeşitli yem fabrikaları ile yem tedarikçilerinden temin edilen tam yağlı soya (TYS), soya fasulyesi küspesi (SFK) ve ekstrude soya (ES)'nın in situ (naylon torba) ve in vitro (enzimatik) metotları kullanarak rumende protein parçalanabilirliklerini belirlemek ve bu yöntemler arasındaki ilişkiden yararlanarak in vitro protein parçalanabilirliğinden in situ protein parçalanablirliğini tahmin eden regresyon denklemleri geliştirmek amacıyla düzenlenmiştir. Çalışmada, TYS, SFK ve ES'nin in situ yöntem ile in situ etkin protein parçalanabilirliği (INSE) değerleri belirlendikten sonra in vitro yöntem ile 1. ve 24. saatlik inkübasyonlardan sonra elde edilen parçalanabilirlik değerleri ile (INV1 ve INV24) arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. In vitro yöntemde TYS, SFK ve ES'nin protein parçalanabilirliklerinin belirlenmesinde Streptomyces griseus' tan saflaştırılmış (Sigma Type XIV) bakteriyel proteaz enzimi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine protein degradability in rumen with using in situ and in vitro methods of full fat soybean (TYS), soybean meal (SFK) and extruded soybean (ES) which were obtained from feed factory and feed supplier and taking advance of the relationship between these methods to develop regression equations which were estimaded from in vitro protein degradability to in situ protein degradability. In situ protein degradability (INSE) of TYS, SFK and ES was determined by in situ method. Relarions between INSE and values obtained after 1 and 24 hours incubations (INV1 and INV24) were determined. Determination of in vitro protein degradability of TYS, SFK and ES was used bacterial protease which was prufied from Streptomyces griseus.