Klinik örneklerden izole edilen Pseudomonas aeruginosa suşlarında hücre yoğunluğunun farklı yüzeylere tutunmadaki etkisi
The effect of cell density in adhesion of Pseudomonas aeruginosa strains from clinical samples to various surfaces
  1. Tez No: 164293
  2. Yazar: NURSELİ KULACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ TÜRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
-59- ÖZET Pseudomonaslar farklı yüzeylere tutunmak için slayın oluşturmaktadır. Biyofilm oluşumunda bakteriyel kitle artışına bağlı otoindükleyici konsantrasyonuyla ilgili olarak hücreden hücreye sinyal iletiminin rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; Pseudomonas aeruginosa suşlarının cam, polistren ve teflon yüzeylerde erken dönemde biyofilm oluşturma özelliklerinin hücre kitlesine bağlı değişiminin incelenmesidir. Hasta örneklerinden izole edilerek tanımlanan suşlara cam tüpte slayın testi yapılarak kuvvetli pozitif, orta pozitif ve zayıf pozitif suşlar belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda slaym faktör yapma kapasitesine göre rastlantısal altı suş seçilerek, teflon ve polistren yüzeylerde yapışma testleri yapılmıştır. 150., 300., 450. ve 600. dakikalarda planktonik fazdaki üreme indeksi turbidometrik olarak; teflon ve polistren yüzeylerdeki biyofilm oluşma indeksleri spektrofotometrik olarak 600 nm dalga boyunda ölçülmüştür. Yapılan ölçümlerde bakteriyel üremenin 300. dakikaya kadar artış gösterdiği, 300-450. dakikalar arasında durgunluk fazına girdiği, 450-600 dakikalar arasında ise bakteriyel üreme indeksinde bir artış olduğu saptanmıştır. Polistren yüzeylerde 150-300. dakikalarda bir artış gözlenirken, 300-450. dakikalarda bakteriyel kitlede belirgin bir azalmanın meydana geldiği, 450-600. dakikalarda planktonik fazdaki hücre sayısındaki artışla birlikte polistren yüzeyde yapışan bakteri sayısında artış saptanmıştır. Teflon yüzeyde ise 150-300. dakikalarda değişim gözlenmezken, 450-600. dakikalarda önemli bir artış saptanmıştır. Teflon ve polistren yüzeyler karşılaştırıldığında-60- ilk 450. dakika boyunca yapılan ardışık ölçümlerde suşların polistren yüzeylere teflona olduğundan daha iyi yapıştığı gözlenmiştir.Ancak, 600. dakikada planktonik fazdaki bakteri kitlesindeki belirgin artış ile birlikte, yüzeyler arasında biyofilm kitlesi bakımından fark kalmadığı görülmüştür. Pilus, EPS ve LPS gibi yapışmayı sağlayan yapıların ve flajel gibi bakterinin planktonik fazda oluşturduğu yapıların ifadelenmesindeki dengenin ortamdaki bakteri ve otoindüktör molekül yoğunluğu ile ilişkisinin araştırılması için ileri çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
-61- YABANC1 DİLDE ÖZET The aim of this study was to investigate the early stage P. aeruginosa biofilm formation properties dependent to cell mass, changes on glass, polystren and teflon surfaces. Slime test was performed in glass tubes with clinical isolates and strong pozitive, medium positive and weak positive strains were determined. Adherence test was performed with randomly chosen six strains accordingly to their slime factor consistence on teflon and polystren surfacs. Planktonik phase growth indexes were measured with turbidiometer after 150., 300., 450., 600. minutes. Biofilm formation indexes on teflon and polystren surfaces were measured with spectrophotometer at 600 nm wavelength. It was detected that bacterial growth seem to be increased until 300 minutes. Between 300-450 minutes there was a static phase and after 450. minutes again an increase in bacterial growth were detected. There was an increase in bacterial growth between 150-300. minutes on polystren surfaces. A significant decrease in bacterial mass were detected between 300-450. minutes. An increase in planktonic cell numbers and adhered bacteria on polystren surfaces was detected between 450-600. minutes. There was no change on teflon surfaces between 150-300. minutes, but a significant increase was detected between 450-600. minutes.-62- It was observed that P. aeruginosa strains were adhered on polystren surfaces beter than teflon surfaces in first 450. minutes of incubation. At 600. minute, with significant increase in planktonic cell mass, no biofilm mass significance was observed between surfaces. Further investigations needed to understand the relationship between bacteria, otoindicator molecular density and parts of bacteria playing a role in adherence.