Çeşitli gruplarda dışkıda Escherichia coli O157:H7 varlığının araştırılması
Investigation of E. coli O157:H7 in fecal samples of in various groups
- Tez No: 164357
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI-ÖZET Bu çalışmada ishal yakınması ile başvuran hastalarda hastalık etkeni olarak E. coli 0157:H7 sıklığının belirlenmesi ve sığırlarda bu organizmanın taşıyıcılığının İMA ve direkt kültür yöntemi ile saptanarak yöntemlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra, tavşandan poliklonal E. coli 0157 antiserumu elde edilerek direkt aglütinasyon tanısında kullanılmıştır. Çalışmaya ishal yakınması olan 279'u erkek ve 150'si kadın, yaş ortalaması 28.9 ± 20.1 yıl (15 gün-94 yıl arası) olan 429 olgu alınmıştır. Ayrıca, mezbahane şartlarında kesim uygulanan, yaşları 1.5-2 yıl arasında değişen 153 sığırın dışkı örnekleri de E. coli 0157:H7 varlığı açısından incelenmiştir. Escherichia coli 0157:H7, insan dışkı örneklerinde zenginleştirme sonrası SMAC ağara direkt ekim, sığır dışkı örneklerinde zenginleştirme sonrası İMA ve SMAC ağara direkt ekim yapılarak araştırılmıştır. İnsanlarda incelenen 429 dışkı örneğinin 5'inde 0157 ve H7 antijeni pozitif bulunmuştur. Bu 5 olgunun üçü erkek, ikisi kadın olup hepsi 15-64 yaş grubunda yer almıştır. Yaş grupları ve cinsiyete göre E. coli 0157:H7 izolasyon oranlan açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Olguların üçünde şüpheli gıda tüketim öyküsü mevcut olup kaynağa yönelik bir inceleme yapılmamıştır. Olguların hiçbirinin dışkısında gözle görülür kan saptanmamış ve hiçbirinde HÜS gelişmemiştir. Immünomanyetik ayırma yöntemi ile çalışılan 153 sığır dışkı örneğinin 6'sında (% 3.9) E. coli 0157 antiserumu ile aglütinasyon saptanmıştır. Bu 6 izolatın 4'ünde (%2.6) H7 antiserumu ile aglütinasyon gözlenmiştir. Zenginleştirilmiş örnekten direkt olarak SMAC ağara ekim yapılan 153 dışkı örneğinin 2 (% 1.3)'sinde 0157 ve H7 antijeni pozitif olarak belirlenmiştir. Ülkemizde E. coli 0157:H7 insanlarda etken olarak izole edilme sıklığının ilk çalışmaların yapıldığı 1989-1990 yıllarından itibaren artış trendinde olduğu görülmektedir. Bunun yanında, ülkemizde kesim hayvanlarında E. coli 0157:H7'nin mevcut olduğu belirlenmiştir. Bu da gıda kaynaklı salgınlarda E. coli 0157:H7'nin araştırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Immünomanyetik ayırma uygulamasının dışkıda E. coli 0157:H7 izolasyon şansını arttırdığı ve tavşanlardan elde edilen poliklonal 0157 antiserumunun da tanıda kullanılabileceği ortaya konmuştur. 68
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Investigation of E. coli O157:H7 in Fecal Sampies of in Various Groups in this study, it is aimed to identify the prevalence of E. coli O157:H7 in patients with diarrhea and to compare immunomagnetik seperation and direct culture methods after detecting the organism with both of the methods in cattle. On the other hand, poliolonal E. coli 0157 antisera obtained from rabbits and is used in diagnosis with direct aglutination. We included 279 male and 150 female suffering from diarrhea, whose mean age was 28.9 ± 20.1 years (15 days-94 years) in this study. Moreover, 153 cattle's fecal samples were collected at a slaughterhouse and the cattle were aged between 1.5-2 years old and evaluated according to the presence of E. coli O157:H7. Human samples were analysed for E. coli O157:H7 by directly streaking onto SMAC Ağar after enrichment. in the cattle samples immunomagnetic seperation was performed and streaked onto SMAC Ağar following enrichment for this pathogen. There were 5 positive fecal samples for O157 and H7 antigen in 429 patients. These 5 cases of whom 3 male and 2 female were in the 15-64 ages group. There had been no difference for E. coli O157:H7 isolation rate in age groups and sex. There were history of suspect food consumption in 3 of cases but no investigation was performed to identify the source of infection. There were no macroscopic blood in stool specimens and no HUŞ in any of them. Six (%3.9) strains of E. coli 0157 were isolated from 153 cattle and 4 (%2.4) of them had positive reaction with H7 antisera enrichment followed by immunomagnetic seperation. Hovvever 2 (%1.3) strains of E. coli 0157 were isolated after enrichment follov/ed by direct culture method and ali of them had positive reaction with H7 antisera. in our country the isolation rate of E. coli O157:H7 has been increased at population from 1989-1990. Also E. coli O157:H7 has been found in our country at slaughter animals. Therefore E. coli O157:H7 has to be investigated in outbreaks of food origin. immunomagnetic seperation increases isolation rate of E. coli O157:H7 in feces and policlonal O157 antisera, vvhich can be obtained from rabbits may be used to diagnose. 69