Baş ağrısı polikliniğine başvuran primer baş ağrısı hastalarında sosyodemografik ve klinik özellikleri
- Tez No: 164356
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEVZAT AKYATAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Günümüzde, baş ağrısı, toplumda en sık karşılaşılan yakınmaların başında gelmektedir. Sık görülmesine karşın, toplumdaki tüm baş ağrısı hastalarının ancak yansı doktora başvurmaktadır. Baş ağrısı ile ilgili epidemiolojik çalışmaların hemen hepsinde Uluslararası Baş Ağrısı Topluluğu' nun, 1988 yılında yayınlamış olduğu sınıflama kullanılmaktadır. Aynı topluluk tarafından güncellenen yeni sınıflama, 2004 yılında yayınlanmıştır. Bizim çalışmamızda, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroloji Servisi Baş Ağrısı Polikliniği'ne başvuran 188 primer baş ağrılı hastanın sosyodemografik özellikleri yeni sınıflama temelinde incelenmiş ve elde ettiğimiz sonuçlar aşağıda özetlenmiştir.. Polikliniğimize başvuran hastaların büyük çoğunluğunun bayan (%79,3) ve yaklaşık %30'unun, 30 - 40 yaşları arasında olduğu saptanmıştır.. Hastaların 2004 IHS tam kriterlerine göre sınıflandırılmasında aurasız migren (%31,3) başta yer alırken, sık tekrarlayan epizodik gerilim baş ağrısı (%18,0) ve migrenöz bozukluk (olası migren) (%14,3) izleyen tamlar olmuştur.. Migren ve GBA tanısı alan hastaların mesleklerinde öncelikli olarak ev hanımlığının geldiği (%61.5),eğitim düzeyleri incelemesinde ise büyük çoğunluğun eğitimsiz yada düşük eğitim düzeyinde olduğu gözlenmiştir.. TOS grubundaki hastaların ağırlıklı olarak çalışan bireylerden oluştuğu (%66.6) ve eğitim seviyelerinin yüksek olduğu saptanmıştır.. Medeni durum incelemesinde ; tüm gruplarda evli bireylerin (%75,8) çoğunlukta olduğu saptanmış; ancak boşanmış ve/veya dul olanlar arasında GBA tanımlayan bireylere (%1 1,3) sayıca daha fazla rastlanılmıştır.. Sosyodemografik özellikler dışında, tüm gruplar ağrı niteliği, şiddeti, süresi, lokalizasyonu, eşlik eden bulgular, tetikleyici etmenler, özgeçmiş ve soygeçmiş özellikleri ile yardımcı incelemelere başvurulma oranları yönünden de ayrıca incelenmiş ve bulgular kaynak verileri ile uyumlu bulunmuştur. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Headache is öne of the most common complaints in the general population. Despite its high frequency, only half of the sufferers seek medical advice for their headaches. International Headache Society's classification has been used in almost ali of the epidemiologic studies for headache since its publication in 1988. New criteria have been published in 2004 by the same organization. in our study we have collected and compared sociodemographic data from 188 patients who were referred to the Headache Policlinic of the Neurology Department of GMMA Haydarpaşa Training Hospital. As a summary of the study;.Most of the patients in our Headache Outpatient Policlinic were women (79,3%) and approximately 30 percent of them were between the ages 30 and 40..Migraine without aura (31,3%), frequent episodic tension type headache (18,0%) and probable migraine (14,3%) were the most frequent diagnoses according to the IHS 2004 headache criteria..When the education levels and occupational features of the patients with a diagnosis of migraine and tension type headache were evaluated, it was found that most of the patients were housewives, i.e. unemployed (61,5%) and were uneducated ör had lower educational levels. However, patients in the cluster headache group were in an opposite position, with 66.6% working and most of them being of a higher educational level.Examining the marital status, we found that the majority (75.8 %) were married. On the other hand, the most frequent type of headache among the divorced and/or widowed patients was tension type headache (l 1,3 %)..Ali patient groups were investigated for sociodemographic features and also for pain severity and quality, frequency and timing of attacks, pain localization, associated features, aggravating ör precipitating factors. Past medical history, family history and the rate of the diagnostic procedures were also studied. Ali these results were found to be similar with the literatüre. 51