Sağlıklı ve koksidiyozlu etlik piliçlerde sülfakinoksalinin farmakokinetiği
The pharmacokinetics of sulphaquinoxa line in healthy and coccidiosed broiler chickens
  1. Tez No: 124037
  2. Yazar: FATMA ŞAHİNDOKUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sağlıklı ve Koksidiyozlu Etlik Piliçlerde Sülfakinoksalinin Farmakokinetiği Bu araştırma, deneysel olarak Eimeria tenella ile koksidiyoz oluşturulan etlik piliçlerde, sülfakinoksalinin farmakokinetiğinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada günlük, 215 adet, erkek, Avian ırkı etçi civciv kullanıldı ve 5 grup oluşturuldu. Her bir grupta 42 hayvan kullanıldı ve yine her bir grup iki alt gruba (a, b) ayrıldı. Sülfakinoksalin, bütün gruplardaki hayvanlara 100 mg/kg c.a. dozda, Grup I'deki hayvanlara damar içi, Grup II ve Grup IV' deki hayvanlara kursak içi, Grup Di ve Grup V'deki hayvanlara ise içme suyuna katılarak uygulandı. Grup IV ve V'deki hayvanlara 10 000 E. tenella oosisti içeren inokulum verilerek 24. günde enfekte edildi. İlaç bütün gruplara 30. günde verildi. İlacın plazmadaki yoğunluğunun belirlenmesi için, Grup la, Ha, Ela, IVa ve Va'daki hayvanlardan ilaç verilmesini takiben 0,08., 0,25., 0,50., 1., 1.5., 2., 4., 6., 8., 12., 18., 24., 30. ve 36. saatlerde, heparinli tüplere kan alındı. İlacın doku yoğunluklarının belirlenmesi için, Grup Ib, Db, IHb, IVb ve Vb'deki hayvanlar ise ilaç verilmesini takiben 1., 4., 8., 12., 18., 24., 30. ve 36. saatlerde (sırasıyla I-VHI dönem) kesildi ve hayvanların akciğer, karaciğer, böbrek, göğüs kası ve kör bağırsak dokularından numuneler alındı. Plazma ve doku örneklerindeki ilaç yoğunlukları spektrofotometrik olarak belirlendi. Eimeria tenella sporlanmış oosistlerini içeren inokulumun hayvanlara verilmesini takiben 4. günde klinik belirtiler kendini göstermeye başladı. Enfeksiyonun 5-6. günlerinde dışkıda kan görüldü. Nekropside 6. günde körbağırsak dokusunun sağlıklı hayvanlara göre genişlemiş, içeriğinin kanla dolu olduğu görüldü. Mukoza yüzeyinde nekrotik odaklar ve bağırsak duvarında kalınlaşmalar olduğu saptandı. Körbağırsak dokusunun histopatolojik görünümünde ise; merontlarm bağırsak villus epitellerinde gelişmeleri sonucunda villuslarda şişkinlik, villus ve epitel hücrelerinde yer yer dökülmeler, mononükleer hücre infiltrasyonlan, kanama alanları ve parazitin çeşitli gelişim formlarına rastlandı.
Özet (Çeviri)
The Pharmacokinetics of Sulphaquinoxaline in Healthy and Coccidiosed Broiler Chickens This research was aimed to determine whether there was a change in the pharmacokinetics of sulphaquinoxaline in broiler chickens, which were healthy and coccidiosed with Eimeria tenella experimentally. For this study, total 215, daily, male Avian broiler chickens were used and 5 main groups were designed. Fourthy two chickens were used for each group and these groups were divided into 2 sub-group (a, b). A hundred mg/kg b.w. sulphaquinoxaline was given to Group I intravenous, to Group II and Group IV intracrop, to Group HI and to Group V in drinking water. The animals in Group IV and IV were infected on 24th days with E. tenella inoculum that contains 10 000 E. tenella oocysts. The medicine was given to all chickens on 30th days. After the drug administration; 0,08., 0,25., 0,50., 1., 1.5., 2., 4., 6., 8., 12., 18., 24., 30, and 36a hours, blood were taken from Group la, Ha, ula, IVa and Va to heparinised tubes in order to determine drug's plasma level. The animals in group lb, lib, IHb, JVb and Vb were slaughtered after the drug administration at 1, 4, 8, 12, 18, 24, 30 and 36th hours (I- VTH periods respectively) and samples were taken from the tissues of lungs, liver, kidney, breast muscle and caecum of animals in order to determine drug's tissue level. The drug concentration levels in plasma and tissue samples were determined by spectrophotometry. Clinical signs were seen in animals at the 4th day of the administration of inoculum that contains sporulated E. tenella oocysts. Blood was seen in faeches at the 501 and 6th days of the infection. At the 6th day of the infection the caecum was enlarged as compared to healthy caecum; when the caecum was opened, it was found as full with blood. Necrotic areas were seen on the surface of the mucosa and thickening of the caecal wall was seen. Swelling of villus caused by the development of meront in the villus of intestine, eruption of villus and epithelial cells, mononuclear cell infiltration, bleeding areas and different development forms of parasites were seen at the histopathological appearance of caecum tissue.