Escherichia Coli kaynaklı kuzu ishallerinde bakteriofajların profilaktik ve terapötik etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the prophylactic and therapeutic effects of bacteriophages in lamb diarrhea caused by Escherichia coli
- Tez No: 954900
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CESUR ONMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ESCHERİCHİA COLİ KAYNAKLI KUZU İSHALLERİNDE BAKTERİYOFAJLARIN PROFİLAKTİK VE TERAPÖTİK ETKİNLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI İlyas Mete BOYDAK Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner İç Hastalıkları Anabilim Dalı Doktora Tezi, Temmuz 2025 Danışman: Prof. Dr. Ali Cesur ONMAZ ÖZET Bu tezin amacı, patojenik E. coli'ye özgü uygun bakteriyofajları izole etmek ve bu fajların kuzularda E. coli kaynaklı ishalin tedavi veya önlenmesinde etkili bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktı. Çalışmada, E. coli'ye özgü fajlar (Φ IA-38), koyun çiftliğinden alınan atık su örneklerinden izole edildi. İzolat, çeşitli E. coli suşlarına karşı geniş litik aktivite gösterdi ve genomunda antibiyotik direnci ya da virülans genleri tespit edilmedi. Toplamda 1 ila 7 günlük ve 3.2 ile 5.7 kg ağırlığında 36 yeni doğan kuzu, rastgele ve eşit şekilde dört gruba ayrıldı. Grup 1 (kontrol), sağlıklı ve tedavi almayan hayvanlardan oluştu; Grup 2 (antibiyotik)'deki kuzular E. coli K99 (bir ETEC suşu) ile enfekte edilip, 24 saat sonra üç gün boyunca antibiyotik (prokain penisilin ve streptomisin) ile tedavi edildi; Grup 3 (profilaktik)'teki kuzulara, E. coli K99 enfeksiyonundan 12 saat önce Φ IA-38 faj uygulaması yapıldı ve tedavi üç gün boyunca devam etti; Grup 4 (terapötik)'teki kuzular, E. coli K99 ile enfekte edildikten bir gün sonra üç gün boyunca Φ IA-38 ile tedavi edildi. Bakteriyofaj ve antibiyotik uygulamasının ardından klinik semptomlar 10 gün boyunca takip edildi. Tüm hayvanlardan 1., 3., 7. ve 10. günlerde kan ve dışkı örnekleri alındı, dışkı değerlendirmesi (skorlama) yapıldı. Serum Amiloid A (SAA), Haptoglobin (Hpt), İmmünoglobulin M (IgM) ve İmmünoglobulin G (IgG) düzeyleri analiz edilerek inflamatuar ve bağışıklık yanıt durumu değerlendirildi. Grup 2 hayvanlarında 1. günden sonraki tüm zaman aralıklarında SAA düzeyleri artarken, Grup 4'te Hpt düzeyleri 10.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE PROPHYLACTIC AND THERAPEUTIC EFFECTS OF BACTERIOPHAGES IN LAMB DIARRHEA CAUSED BY ESCHERİCHIA COLI İlyas Mete BOYDAK Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Veterinary Internal Medicine PhD Thesis, July 2025 Supervisor: Supervisor: Prof. Dr. Ali Cesur ONMAZ ABSTRACT The aim of this thesis was to isolate suitable bacteriophages targeting pathogenic E. coli and to investigate whether these phages could be effectively used in the treatment or prevention of E. coli-induced diarrhea in lambs. An E. coli phage (Φ IA-38) was isolated from sewage samples from a small sheep farm. The isolate showed broad lytic activity against various E. coli strains and its genome contained no antibiotic resistance or virulence genes. In total, 36 neonatal lambs between one and seven days old and weighing between 3.2 and 5.7 kg were randomly and evenly allocated into four groups. Group 1 was the healthy untreated control group; Group 2 lambs were infected with E. coli K99 (an ETEC strain) and treated one day later with a combination of procaine penicillin and streptomycin (antibiotic treatment) for three days; Group 3 lambs received Φ IA-38 twelve hours before the E. coli K99 challenge and continued receiving treatment for three more days; Group 4 lambs were challenged with E. coli K99 and treated with Φ IA-38 one day later for three consecutive days. Clinical symptoms were monitored for 10 days following the initial application of the bacteriophage or antibiotic. Blood and fecal samples were collected from all animals on days 1, 3, 7, and 10, and fecal consistency was scored. Blood concentrations of Serum Amyloid A (SAA), Haptoglobin (Hpt), Immunoglobulin M (IgM), and Immunoglobulin G (IgG) were measured to assess the magnitude of inflammatory and immune responses.