Cyanoacrylate'in bronş kapama yöntemleri üzerine etkisinin koyun trakeasında araştırılması (deneysel çalışma)
It was aimed to investigate the efficacy of tissue adhesive cyanoacrylate in bronchial closure method
- Tez No: 164363
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT IŞITMANGİL, Y.DOÇ.DR. RAUF GÖRÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET Bronkoplevral fistül, cerrahi rezeksiyonlar sonrasında mortaliteye sebep olabilen ciddi bir komplikasyondur. Çalışmamızda cyanoacrylate'in bronş kapama yöntemleri üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Deneysel çalışma sırasında toplam 40 adet koyun akciğeri ve trakeası birlikte çıkartıldı. Bu spesimenlere sol pnömonektomi yapılarak her biri 10 adet olmak üzere dört alt grup oluşturuldu. Bronş güdüğü Grup I'de 4/0 Premilene kontinyu horizontal matrix + over-over kontinyu sütür ile kapatıldı. Grup ll'de bronşiyal stapler ile kapatıldı. Grup IU'de Grup I'de kullanılan teknikle kapatılıp üzerine cyanoacrylate uygulandı. Grup IV'de ise 4/0 Premilene ile tek sıra kontinyu horizontal sütüre edilip üzerine cyanoacrylate uygulandı. Modeller önceden sfıngomanometre ile bağlantısı yapılmış endotrakeal tüp ile entübe edildi. Modeller su altına batınhp manşon ile sağlanan basınçla güdükten kaçak tespiti her grup için kaydedildi.
Özet (Çeviri)
VII. Bronchoplcural fıstula is a serius complication tlıat may lead to mortality following surgical reseclion. in our stııdy, it was aimed to invcstigate the effîeaey of tissue adhesive cyanoacrylate onto bronchüal closure methods. During this experimcntal study totally 40 sheep luııg and trachea were removcd logerhcr fbr either manuel closure, staplcr ör cyanoacrylate. After lefl pneumoncctomy, four groups was formed; in groııp I, 4/0 Premilene suture was uscd wit.li continuous horizontal nıatrLvf över and över sutures. Bronchial staplcr was used in groııp II. in group III, same techniques were used with group l and cyanoacrylate was applied. in group IV, bronchial suturing was achieved using 4/0 Premilene in a continuous horizontal suture and theıı cyanoacrylate was applied. Each specimen was intubatcd wit!ı an endotracheal tube which was connected to a sphgmomanometer. The prcssure leve! causing air bubbles was recorded inside the vvater.