Akut koroner sendromlarda albümin kobalt bağlama kapasitesi testinin prognostik önemi
Prognostic significance of albumin cobalt binding capacity test in patients with acute coronary sydrome
- Tez No: 164364
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN DEMİRALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Akut koroner sendromlar olarak karşımıza gelebilen kalp ve damar hastalıkları en başta gelen mortalite nedenidir. Hastaların prognozunu iyileştirmek amacıyla tam konulması, hasta triyajı, tıbbi ve girişimsel tedavi stratejileri gibi alanlarda yeni klinik uygulamaları halen araştırılmaktadır. Albumin kobalt bağlama kapasitesi testinin miyokardiyal iskemiyi gösteren yeni testlerden birisi olduğu çalışmalarda rapor edilmiştir. Çalışmamızda AKBK testinin akut koroner sendromlu hastalarda prognostik önemini tespit etmeyi amaçladık Çalışmamızda akut koroner sendromlu hastaların (grup 1, n=50) AKBK test sonuçlan ile stabil koroner arter hastaları (grup 2, n=25) ve normal kişilerin (grup 3, n=20) test sonuçlarım karşılaştırdık. Gruplar arasında AKBK test sonuçları açısından istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulduk. Grup l'in AKBK test ortalaması diğer grupların test ortalamalarından daha yüksek bulundu(p477 U/ml)(%50) grup A'ya (
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiovascular disease, which may be presented as acute coronary syndromes, is the most leading cause of mortality. In order to improve patients' prognosis, new clinical applications in terms of diagnosis, patient triage, risk stratification, medical and interventional treatment strategies are still under investigation. It has been reported that albumin cobalt binding capacity test was one of the novel tests that showed myocardial ischemia. In our study we aimed to determine the prognostic significance ACBC test in patients with acute coronary syndromes. In this study; we compared the results of ACBC test in patients with acute coronary syndrome(groupl,n=50) to those of patients with stable coronary artery disease(group 2,n=25) and those of normal subjects(group 3,n=20). We found a statistical significance between groups as to ACBC test results. The mean of ACBC test in group 1 was higher than those of the other groups. (p477 U/ml) (%50) was found significantly higher than group A (