Kronik pelvik ağrı sendromunun tanısında potasyum klorür duyarlılık testi ve idrar üronik asit düzeyinin önemi
The importance of potassium sensitivity test and urinary uronic acid levels in diagnosis of chronic pelvic pain syndrome
  1. Tez No: 164362
  2. Yazar: BİLAL FIRAT ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR VEHBİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
VII.OZET Kronik pelvik ağrı sendromlu hastaların tanısında sistoskopi-hidrodistansiyon ve ürodinamiden önce yapılabilecek, daha non invazif tanı yöntemleri olabileceği düşünülen KCI duyarlılık testi ve idrar üronik asit düzeyi ölçümünün önemini araştırdık. Çalışmayı Mayıs 2003- Haziran 2005 tarihleri arasında, 25 kişiden oluşan İS hasta grubu, 30 kişilik KP hasta grubu ve 35 kişilik kontrol grubu ile yürüttük. Her iki hasta grubuna sistoskopi ve ürodinami yapıldı, işeme günlüğü tutuldu, ilk başvuru ağrı skorları ölçüldü. İS ve KP' li hasta grularına NaCI ve KCL dolum testleri, KP hasta grubuna ek olarak NaCI ve KCI işeme testleri uygulandı. Tüm hasta ve kontrol gruplarının idrar üronik asit seviyeleri ölçüldü. İnterstisyel sistit tanısında KCI testinin oldukça duyarlı bir test olduğunu, KP' li hastalarda KCI dolum testinin ayırt edici olmadığını fakat bu hastalarda KCI işeme testinin çok anlamlı olduğunu, gerek İS' li gerekse KP' li hastalarda idrar üronik asit düzeylerini kontrol grubuna göre yüksek olduğunu ve İS' li hastalarda idrar üronik asit düzeylerinin KP' li hastalara kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. Çalışmamızın sonuçları ; KP' in de İS gibi epitelyal bir disfonksiyondan kaynaklanabileceğini, ancak İS' den farklı olarak daha lokalize bir epitelyal disfonksiyonun sözkonusu olabileceğini, KCI işeme testinin KP kategori III hastaların tanısında kullanılmaya aday bir test olabileceğini, idrar üronik asit düzeylerinin İS ve KP tanısında yararlı olabilecek non invazif bir değerlendirme yöntemi olabileceğini düşündürmektedir. 39
Özet (Çeviri)
VIII. Cystoscopy-hydrodistansion and urodynamic evaluation are currently the standard tests in the diagnosis of the chronic pelvio pain syndrome, We have investigated the value of less invasive tests, such as KCI sensitîvity test and urine uronic acid level determination, in the diagnosis of the condifion. From May 2003 to June 2005, 25 patients with interstitial cystitis, 30 patients with chronic prostatitis were evaluated and an additionai group of 35 subjects were studîed as a contol group. The cystoscopy, the urodynamic evaluatîon, the voidîng diary and paîtı score at first presentation were recorded in both patient groups. Patients with 1C and CP have had NaCI and KCI fılling test and patients with chronic prostatitis have also had NaCI and KCI voiding tesîs, in both patient groups and in the control group the urine uronic acid levels were rneasured. KCI filling test was found quite sensitive in patients with IC. This test was not sensitive in CP but the KCI voiding test was found sensitivite in these patients. The urine uronic acid levels were found signifîcantly elevated in both IC and CP patients, The uronic acid levels in IC patients were much higher than the uronic acid levels in CP patients. With the results of above, the follovving suggestions can be made : Chronic prostatitis can also be a dîsease sirnilar to 1C, originating from an epithelial dysfunction, If this is true, the epithelial dysfunction in CP probably affects a more limited area ; KCI voiding test can be evaluated as a diagnostie study in chronic prostatitis category III ; urine uronic acid level determination can be useful as a non invasive test in the screening of patients with IC and CP, 40