Uzun süreli karbamazepin, valproik asit, fenobarbital kullanımının tiroid ve paratiroid fonksiyonları üzerine etkisi
The effects of long-term carbamazepine, valproic acid, phenobarbital use on thyroid and parahyroid functions
  1. Tez No: 164373
  2. Yazar: UĞUR ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET UZUN SÜRELİ KARB AMAZEPİN, VALPROİK ASİT, FENOBARBİTAL KULLANIMININ TİROİD VE PARATİROİD FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİSİ Uzun süreli antiepileptik ilaç (AEİ) kullanımının kemik metabolizması ve tiroid fonksiyonu üzerine yan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada uzun süreli antiepileptik ilaç kullanmakta olan epileptik çocuklarda AEİ tedavisinin tiroid ve paratiroid fonksiyonu üzerine etkilerini ve tiroid ile paratiroid fonksiyonlarmdaki değişikliklerinin epilepsinin kendisine mi, yoksa antiepileptik ilaca mı bağlı olduğunu araştırdık. Bu çalışma Mayıs 2002 - Mayıs 2005 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi polikliniğinde yapıldı. Epilepsi tanısı ile izlenen ve antiepileptik tedavi alan yaşlan 5 ay ile 14 yıl arasında değişen 58'i kız, 62' si erkek toplam 120 olgu da AEÎ'ların tiroid ve paratiroid fonksiyonları üzerine etkileri araştırıldı. Aynı parametrelere bakılan 50 sağlıklı olgu kontrol grubu olarak çalışıldı. Olguların tam kan, serum Ca, P, ALP, AST, ALT, FT3, FT4, TSH, PTH ve ilaç kan seviyeleri ölçüldü. Valproik asit dışında diğer ilaçların FT4 düzeylerini önemli oranda düşürdüğü saptandı. FT3 ve TSH düzeylerinde kontrol grubuna göre önemli bir farklılık yoktu. Olguların hiçbirinde klinik olarak hipotiroidi bulgusu saptanmadı. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrası yapılan karşılaştırmada CBZ ve FB alan grupta FT4 düzeyleri düşük bulunmuş, VPA alan grupta önemli bir değişiklik saptanmamıştır. Alkalen fosfataz ve PTH seviyeleri enzim indükleme özelliği daha belirgin olan FB ve CBZ kullanan olgularda VPA kullanan olgulara göre yüksek saptandı. Serum kalsiyum, fosfor, parametreleri açısından önemli bir farklılık saptanmadı. Parathormon yüksekliğine rağmen kalsiyum seviyelerinin normal/düşük kalmaya devam etmesi antiepileptiklerin PTH etkisine rezistans oluşturabileceği olasılığını akla getirmelidir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF LONG-TERM CARBAMAZEPINE, VALPROIC ACID, PHENOBARBITAL USE ON THYROID AND PARATHYROID FUNCTIONS Long-term antiepileptic drug terapy (ADT) is known to have side effects on bone metabolism and thyroid functions. In this study, we aimed to investigate the effets of ADT on thyroid and parathyroid functions among epileptic children using long-term antiepileptic drags. In addition we investigated the changes of thyroid and parathyroid functions due to epilepsia itself or antiepileptic drugs. This study has been made between May 2002- May 2005 in GATA Haydarpaşa Teaching Hospital Department of Pediatrics. The effects of ADT on thyroid and parathyroid functions have been investigated on 120 cases of whom 58 female, 62 male between ages 5 month and 14 years. 50 healty cases were studied as a control group with same parameters. Whole blood samples, serum Ca, P, ALP, AST, ALT, FT3, FT4, TSH, PTH and serum levels of drugs were measured. It was found that the other drugs except valproic acid decreased FT4 level considerably. There wasn't notable difference in FT4 and TSH according to the control group. We didn't find hypothyroidism in any of our cases. Morover, comparison with the therapy before and after, we found FT4 was low in the group taking CBZ and FB, there was no considerable change in the group taking VPA. Alkaline phosphatase and PTH levels were higher in the cases using VPA according to the cases using FB and CBZ which have more ability to induce enzyme. There was no significant difference between serum Ca and P parameters. It should be considered that antiepileptics may cause PTH resistance, if Ca level is normal or decreased although PTH level is high. 41