An Enguiry into the economic theory and practice of socialism
- Tez No: 16439
- Danışmanlar: PROF.DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
SOSYALİZMİN TEORİ VE PRATİ?İ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu tezde, tartışmalı ve güncel bir konu, sosyalizm konusu ele alınmaktadır. Bu amaçla, ilk olarak geleneksel Sovyet modeli derinlemesine incelenmekte; ardından da, piyasa sosyalizminin ekonomik teorisi ve pratikteki uygulamaları tartışılmaktadır. Tezin bütününde, tartışma şu ana tema üzerinde yoğunlaşmaktadır: Sosyalizm, bir taraftan, toplumun üretim araçlarına ha kim olabileceği bir mülkiyet sistemi oluşturmak; diğer taraftan da, bu mülkiyetin sosyalleşmesini katılımcı demokrasi aracılığıyla gerçekleş tirmek durumundadır. Bu hedefler doğrultusunda, katılımın gerçek anlamda sağlanabilmesi için, fonksiyonel işbölümünü saklı tutmak kaydıyla, toplum sal işbölümünün kaldırılmasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu çerçevede, Sovyetler Birliğin'de sosyalizmin geliştirilemediği, ve piyasa sosyalizminin gerçek anlamda kapitalist üretim ilişkilerinden farklı bir sonuç vermeyeceği ifade edilmektedir. En son bölümde ise, gerçek sosyalizme ulaşabilmenin bir yolu, sosyalleşmenin nasıl başarılabileceği kaba hatlarıyla çizilmektedir. Bu düzlemde, katılımcı, ya da, bireylerin yaşam biçimlerini karar mekaniz masına katılarak kendilerinin oluşturdukları bir toplumsal modelin belli başlı olguları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
AN ENQUIRY INTO THE ECONOMIC THEORY AND PRACTICE OF SOCIALISM In this thesis, the controversial area of socialism Is revisited In a critical way. In this respect, first, the traditional Soviet model Is reviewed thor oughly; then, the theory and practice of market socialist models are exam ined. Throughout this dissertation, the main argument is that socialism should entail, on the one hand, a system of socialist ownership whereby so ciety is in control of the means of production; and, on the other, the sociali sation of the means of production, which requires democratic participation in decision making. The requirement of the abolition of the social division of labour, while keeping its functional division, towards full participation is also underlined. In relation to this conceptualisation, it is argued that socialism has not been achieved In the Soviet Union, and that the new path advocated by market socialists would not be different than the capitalist mode of production. At the end, an alternative approach to socialism is dis cussed, In a tentative manner, by analysing the way In which the socialisa tion of the means of production can be brought Into shape. In doing so, the basic aspects of a participatory, or self-governing, society where au tonomous human beings determine their way of living for and by themselves are briefly outlined. IV