Halk elinde besisi yapılmış akkaraman, morkaraman ve merinos kuzularında bazı kesim ve karkas özellikleri
Some slaughter and carcass characteristics of akkaraman and morkaraman and Turkish merino lambs fattened under field conditions
  1. Tez No: 164400
  2. Yazar: BÜLENT TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
63 ÖZET Halk Elinde Besisi Yapılmış Akkaraman, Morkaraman ve Merinos Kuzularında Bazı Kesim ve Karkas Özellikleri Bu araştırma halk elinde besisi yapılan Akkaraman, Morkaraman ve Merinos kuzularında bazı kesim ve karkas özelliklerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Ankara Ticaret Borsası Et Kombinası'nda yürütülmüştür. Araştırmada 219 baş Akkaraman, 54 baş Morkaraman ve 73 baş Merinos kuzu kullanılmıştır. Akkaraman, Morkaraman ve Merinos ırklarında 4-6 aylık kuzularda açlık canlı ağırlığı sırasıyla 28,8; 32,3; 28,4 kg; sıcak karkas randımanı % 57,2; 54,1; 57,7; kuyruksuz karkas randımanı % 49,8; 44,5; 57,8; deri oranı % 12,2; 12,5; 10,4; baş oranı % 5,7; 5,8;5,8; ayak oranı % 3,1; 3,2; 2,9; Akciğer-kalp-karaciğer-dalak oranı % 5,1; 5,2; 5,4; sindirim kanalı dolu oram % 22,0; 23,1; 21,0; sindirim kanalı boş oranı % 8,3; 9,2; 8,4; ince barsak uzunluğu 26,3; 26,7; 26,2 m; ince barsak uzunluğunun beden uzunluğuna oranı 37,4; 39,8; 38,2; kalın barsak uzunluğu 6,4; 6,0; 5,7 m; beden uzunluğu 70,4; 67,2; 68,7 cm; göğüs çevresi 69,6; 69,3; 70,6 cm; göğüs derinliği 24,9; 23,8 ve 23,9 cm; Akkaraman ve Morkaraman için kuyruk oranı % 7,4 ve 9,4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY Some Slaughter and Carcass Characteristics of Akkaraman and Morkaraman and Turkish Merino Lambs Fattened Under Field Conditions This study was carried out to investigate some slaughter and carcass characteristics of Akkaraman (n:219), Morkaraman (n:54), and Turkish Merino (n:73) lambs, fattened under field conditions. The research was conducted in the Slaughter House of Ankara Commodity Exchange. Four-six months old of Akkaraman, Morkaraman and Turkish Merino lambs had 28,8; 32,3; 28,4 kg for empty live weights; 57,2; 54,1; 57,7 % for hot dressing percentages; 49,8; 44,5; 57,8 % for dressing percentages without tail fat; 12,2; 12,5; 10,4 % for skin percentages; 5,7; 5,8; 5,8 % for head percentages; 3,1; 3,2; 2,9 % for feet percentages; 5,1; 5,2; 5,4 % for lungs-heart-liver-spleen percentages; 22,0; 23,1; 21,0 % for full digestive tract percentages; 8,3; 9,2; 8,4 % for empty digestive tract percentages; 26,3; 26,7; 26,2 m for lengths of small intestine; 37,4; 39,8; 38,2 for the ratios of small intestine lengths to carcass lengths; 6,4; 6,0; 5,7 m for lengths of large intestine; 70,4; 67,2; 68,7 cm for carcass lengths; 69,6; 69,3; 70,6 cm for hearth girths; 24,9; 23,8; 23,9 cm for chest depths, respectively. In the breeds of Akkaraman and Morkaraman tail fet percentages are found as 7,4 and 9,4 %.