Mesanenin tranzisyonel hücreli kanserinde siklooksijenaz-2 ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi ve prognoz üzerine etkisi
Relation between cyclooxgenase-2 expression and clinicopathologic parameters and patient prognosis in transitional cell carcinoma of the bladder
  1. Tez No: 164421
  2. Yazar: ÖZDEMİR SERHAT GÜROCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK SİNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET \MAÇ: Mesanenin transizyonel hücreli karsinomu tespit edilen hastalarda siklooksijenaz-2 (Cox-2) ekspresyonunun klinikopatolojik bulgularla korelasyonu ve bu bulguların nüks ve progresyona etkisi değerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliğinimizde mesanenin tranzisyonel hücreli kanseri tanısı konmuş alan toplam 99 hastanın parafın bloklarında immünohisto kimyasal yöntemlerle Cox-2 ekspresyonu araştırılmıştır. Cox-2 ekspresyonunun cinsiyet, kanser evresi ve derecesi, mitoz sayısı, anjiolenfatik invazyon, lezyon sayısı ve boyutu gibi klinikopatolojik değişkenlerle korelasyonu araştırılmıştır. BULGULAR: Ortalama 60 (24- 72 ay) takip sonunda, evre Tl hastaların %38'inde rekürrens, %16.9'unda progresyon izlenirken aynı süre içinde evre T2 hastalarda ise %35.7 progresyon gözlenmiştir. Toplam 99 (evre Tl: 71; evre T2: 28) mesane tümöriü olgunun 52 (%52.5)'sindc Cox-2 ekspresyonu pozitif olarak tespit edilmiştir. Cox-2 ekspresyonu ile klinikopatolojik özellikler arasındaki ilişkinin tek değişkenli analizinde sadece patolojik evreyle ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p: 0.048) (OR: 2.64. CI: 0.97- 7.81). Evre Tl ve T2 tümörler rekürrens ve progresyon açısından irdelendiğinde, evre Tl tümörlerin tek değişkenli analizinde histolojik derece, mitoz sayısı ve lezyon boyutu rekürrens ve progresyondan sorumlu iken; evre T2 tümörlerde sadece Cox-2 ekspresyonu progresyondan sorumlu bulunmuştur. Evre Tl ve T2 tümörlerin çok değişkenli regresyon analizinde ise histolojik derece (p: 0.08: OR: 8.833) hastaların progresyonunda; mitoz sayısının >5 olması ise (p: 0.037: OR: 7.115) hastaların rekürrensinde bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. 26ONUÇ: Bu çalışmada Cox-2 ekpresyonuyla klinikopatolojik değişkenlerden sadece patolojik evrenin korelasyonu ortaya konmuştur. Evre Tl tümörlerde Cox-2 ekspresyonunun hastalığın prognozuyla bir ilişkisi bulunmazken, evre T2 tümörlerde tek değişkenli analiz öııtemi sonucunda hastalığın progresyonuyla ilişkisi gösterilmiştir. Bu sonuçlar Cox-2 ıhibitörlerinin invazif mesane tümörlerinin progresyonunda önleyici rol oynayabileceğini desteklemektedir. U
Özet (Çeviri)
RELATION BETWEEN CYCLOOXGENASE-2 EXPRESSION AND CLINICOPATHOLOGIC PARAMETERS AND PATIENT PROGNOSIS IN TRANSITIONAL CELL CARCINOMA OF THE BLADDER SUMMARY PURPOSE: To evaluate the correlation between cyclooxygenase-2 (Cox-2) expression and ilinicopathologic findings with the effect of these variables to the recurrence and progression if patients with transitional carcinoma of the bladder. MATERIALS AND METHODS: Cox-2 expression was examined immunohistochemicaliy n paraffin blocks obtained from 99 patients. Correlations between Cox-2 expression and :linicopathoiotiic variables like gender, cancer stage and grade, number of mitosis, ingiolymphatic invasion, number and size of the lesion were determined. RESULTS: While recurrence and progression was seen in %38 and %16.9 of patients in ;tage "I'l, respectively; progression was detected in 35.7% of stage T2 patients with a mean bllow-up of 60 (24- 72) months. Univariate regression analysis between cox-2 expression md clinicopathologic findings showed a significant correlation only in pathologic stage of the xttients (p: 0.048) (OR: 2.64, CI: 0.97- 7.81). In univariate analysis of stage Tl and T2 umors; while histologic grade, number of mitosis and size of the lesion was responsible for 'ecurrence and progression, only Cox-2 expression was kept responsible for progression in stage T2 patients. However, multivariate regression analysis in stage Tl and T2 patients.evealed histologic grade in progression (p: 0.08; OR: 8.833) and number of mitosis>5 in recurrence of the patients as independent prognostic factors. 28CONCLISION: Univariate analysis revealed that only pathologic stage correlated ignificantiv with Cox-2 expression. Cox-2 expression revealed a significant relation with latient prognosis in stage T2 but not in stage Tl patients. These results support the fact that Tox-2 inhibitors may play a role in progression of invasive bladder tumors. 29