Nüks mesane tümörlü olgularda p53 ekspresyonunun prognostik değeri
Prognostic value of p53 expression in patients with recurrent bladder tumor
- Tez No: 730630
- Danışmanlar: DR. SİBEL SAKA ŞENSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mesane kanserleri batı toplumunda tüm kanserler arasında 5. sıklıkta görülür. Klinik olarak mesanenin transizyonel hücreli karsinomları (THK), yüzeyel ve invaziv olarak ikiye ayrılır. Yüzeyel THK'lar yüzey epitelinde sınırlı ya da lamina propriayı invaze eden tümörlerdir. Bunlar genellikle düşük grade'li ( grade l veya grade II) iken, invaziv olanların çoğu yüksek grade'e (grade III) sahiptir. Mesane kanserlerinin 50-70'i düşük grade'li yüzeyel karsinomlar olup çoğunlukla transüretral rezeksiyon ile tedavi edilirler. Ancak sıklıkla nüks ederler ve nüks oranları %30 ile %70 oranında değişmektedir. Çoğu nüksler yüzeyel olarak kalırken, % 10-20'sinin invaziv forma ilerlediği görülmüştür. 17. kromozomun kısa kolunda bulunan P53 geni hücre büyümesi ve bölünmesinde düzenleyici olarak rol oynar. Normal p53 protein kaybının ya da mutasyonunun neoplastik hücre büyümesine katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Mutant p53 ekspresyonunun mesane kanserinde erken invazyon ve metastaz ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Son çalışmalar immünohistokimyasal olarak nükleer p53 ekspresyonunun noninvaziv mesane kanserli hastalarda nüks ve sürvide bağımsız bir prognostik faktör olduğunu göstermiştir. P53 gen mutasyonunun yüksek nüks riskine sahip yüzeyel (Ta, T1) tümörlü hastaları saptamada marker olarak kullanılabileceği ve bunun hastalığın seyrini etkileyebileceğine dair çalışmalardan yola çıkarak çalışmamızda yüzeyel (Ta,T1) THK'lu nüks eden ve nüks etmeyen olgularda p53 ekspresyonu incelendi. Bu amaçla 2 adet Ta ve 24 adet T1 evreye sahip toplam 26 adet primer yüzeyel THK ve aynı hastaların 1. nüksleri p53 ile boyandı. Kontrol grup olarak 2 adet Ta 23 adet T1 evreye sahip nüks etmeyen yüzeyel THK olguları da aynı şekilde p53 ile boyanarak p53 overekspresyonunun grade, mitoz sayısı, vasküler invazyon, lenfosit infiltrasyon yoğunluğu, nekroz varlığı ve komşu mukozadaki değişiklikler gibi bilinen diğer prognostik parametrelerle ilişkisi araştırıldı. Çalışmamızda p53 ekspresyonunun, yüksek nüks riskine sahip yüzeyel (Ta, T1) THK'lu hastaları önceden saptamada tek başına prognostik bir marker olamayacağı, ancak diğer prognostik parametrelerle birlikte değerlendirildiğinde yararlı olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the 5th most common cancer among all cancers in western society. Clinically, transitional cell carcinomas (TCC) of the bladder are divided into superficial and invasive. Superficial TCCs are tumors limited to the surface epithelium or invading the lamina propria. While these are usually low grade (grade l or grade II), most of the invasive ones are high grade (grade III). 50-70% of bladder cancers are low-grade superficial carcinomas and are mostly treated with transurethral resection. However, they frequently recur, and the recurrence rates vary between 30% and 70%. While most recurrences remained superficial, 10-20% were seen to progress to the invasive form. The P53 gene, located on the short arm of chromosome 17, plays a role as a regulator in cell growth and division. Normal p53 protein loss or mutation has been shown to contribute to neoplastic cell growth. Mutant p53 expression has been reported to be associated with early invasion and metastasis in bladder cancer. Recent studies have demonstrated immunohistochemically that nuclear p53 expression is an independent prognostic factor in recurrence and survival in patients with noninvasive bladder cancer.Based on the studies showing that the p53 gene mutation can be used as a marker in detecting patients with superficial (Ta, T1) tumors with a high risk of recurrence and that this may affect the course of the disease, in our study, p53 expression was investigated in recurrent and non-relapsed cases with superficial (Ta, T1) TCC. For this purpose, a total of 26 primary superficial TCCs with 2 Ta and 24 T1 stages and the first recurrence of the same patients were stained with p53. As the control group, 2 Ta and 23 non-recurring superficial TCC cases with T1 stage were also stained with p53 in the same way. The relationship of p53 overexpression with other known prognostic parameters such as grade, number of mitoses, vascular invasion, lymphocyte infiltration density, presence of necrosis and changes in the adjacent mucosa was investigated. In our study, it was concluded that p53 expression cannot be a prognostic marker alone in pre-detection of patients with superficial (Ta, T1) TCC who have a high risk of recurrence, but it will be useful when evaluated together with other prognostic parameters.