Kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde nüks ve progresyonu değerlendirmede preoperatif de ritis (AST/ALT) oranı
Preoperative de ritis (AST / ALT) ratio in evaluating recurrence and progression in non muscle invasive bladder cancer
- Tez No: 522414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN İRKILATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç Bu çalışmada Kasa İnvaze Olmamış Mesane Kanserli hastalarda operasyon öncesi De Ritis Oranı'nın mesane kanseri nüks ve progresyon riski değerlendirilmesinde prognostik değerini araştırmayı planladık. Materyal ve Metod 2010 ve 2016 yılları arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde primer mesane kanseri sebebiyle TUR/Mesane operasyonu yapılan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi ve kasa invaze olmamış mesane kanseri tanısı almış 212 hasta çalışmaya dahil edildi. TUR mesane operasyonu spinal veya genel anestezi altında uygulandı. Kanserlerin Histolojik derecelemesi 1973 DSÖ sınıflamasına göre yapıldı. Evrelemede ise UICC'nin TNM 2009 sınıflandırması kullanıldı. EORTC önerilerine göre tümör sayısı, tümör çapı, rekürrens hızı, T evresi, eş zamanlı CIS varlığı ve histolojik derece değerlendirildi ve rekürrens ve progresyon risk skorları hesaplandı. Transizyonel hücreli epitel dışı mesane kanseri; eşlik eden başka tümöral hastalık, Karaciğer enzim yüksekliği yapan ilaçların kronik kullanımı ve Hepatik hastalık bulunması, inkomplet TUR uygulanması gibi durumlar dışlama kriteri olarak kabul edildi ve bu hastalar çalışmaya dahil edilmedi. AST ve ALT ölçümlerinde operasyon öncesi bir haftaya kadar yapılan rutin preoperatif biyokimya tetkikleri çalışmada değerlendirildi. AST için 40 U/L ve ALT için 35 U/L değerleri maksimum normal değer olarak belirlendi. De Ritis Oranının hesaplanması için hastaların AST değeri ALT değerine bölündü. Bulgular Çalışmamızın De Ritis oranı parametreleri incelendiğinde AST ortanca değerinde düşük risk grubundaki hasta grubuyla, orta ve yüksek riskli hastaların bulunduğu grup arasında istatiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,875). ALT ortanca değeri ise orta ve yüksek riskli hastaların bulunduğu grupta daha düşük olarak hesaplandı (p0,05). Çalışmamızda KİOMK'li hastaların rekürrens ve progresyon skorları değerlendirildiğinde düşük riskli hastalık grubundaki hastalarla, orta-yüksek riskli hastalık grubundaki hastaların arasıda rekürrens - progresyon skorları ve 1-5 yıllık nüks ve progresyon olasılıkları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Risk gruplarından bağımsız olarak hastaların De Ritis oranı ile EORTC rekürrens (r=0,020; p=0,770) ve progresyon (r=0,032; p=0,639) skorları arasındaki istatiksel anlamlı korelasyon saptanmadı. Sonuç Çalışmamızda Kasa invaze olmamış mesane kanserlerinde operasyon öncesi De Ritis oranıyla (AST/ALT), hastalık T evresi, histolojik Grade, Tümör büyüklüğü, Tümör sayısı, CIS varlığı ve hastalık risk grubu arasında istatiksel ve klinik anlamlı bir ilişki görülmedi. Benzer şekilde EORTC rekürrens ve progresyon skorları ile De Ritis oranı arasında istatiksel anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak De Ritis oranı (AST/ALT) güncel literatürde ucuz ve kolay hesaplanabilir bir prognostik marker olarak birçok kanser türünde kullanım alanı bulmuştur. Bizim çalışmamızda sonuçlarımız anlamlı çıkmasa da, De Ritis oranının prognostik bir parametre olarak kullanılması ve yaygınlaşması için benzer hasta grubunda prospektif dizayn edilmiş ve daha fazla hasta sayısı içeren çalışmalarla tekrar araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü prognostik bir parametre, genel olarak uygulanmadan önce büyük ve bağımsız kohort çalışmalarında doğrulanmalıdır. Ayrıca KİOMK'de, güncel pratikte farklı birçok kanser türü için başarıyla kullanılan Albümin, CRP, NLR gibi rutin biyokimyasal belirteçlerin De Ritis oranıyla eş zamanlı araştırıldığı çalışmaların yakın gelecekte başarıyla planlanabileceğini öngörüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective In this study, we planned to investigate the prognostic value of De Ritis Ratio in order to evaluate the risk of recurrence and progression in patients with primary non muscle invasive bladder cancer (NMIBC). Material-Methods Between 2010 and 2016, records of 212 patients who underwent TUR / Bladder operation due to primary bladder cancer at the Samsun Training and Research Hospital Urology Clinic were retrospectively reviewed and diagnosed with non muscle invasive bladder cancer included in the study. Patients who presented with hematuria were evaluated by ultrasound. TUR (bladder) operation was performed under spinal or general anesthesia. The histological grading of the cancers was made according to the 1973 WHO classification. UICC's TNM 2009 classification was used in the T classification. According to EORTC recommendations, tumor number, tumor diameter, recurrence rate, T stage, concurrent CIS presence and histological grade were evaluated and recurrence and progression risk scores were calculated. Non-urethelial bladder cancers; other coexisting tumors, chronic use of hepatic enzyme elevation drugs, hepatic disease and incomplete TUR were considered as exclusion criteria and these patients were excluded the study. Routine preoperative biochemical tests were performed one week before the operation were evaluated as AST and ALT measurements. Values of 40 U / L for AST and 35 U / L for ALT were determined as the maximum normal value. The AST value of the patients was divided by the ALT value to calculate the De Ritis Ratio. Results There was no statistically significant difference between the patients with low risk group and the group with intermediate-high risk patients when the De Ritis ratio parameters of our study were evaluated by considering AST value (p = 0.875). ALT median values were lower in intermediate and high risk group (p 0.05). Patients in low risk NMIBC group and patients in intermediate-high risk NMIBC group were evaluated with respect to the recurrence-pregression scores (Including 1-5 years probabilities) and no statistically significant difference was observed between two groups (p> 0.05). There was no statistically significant correlation between De Ritis ratio and EORTC recurrence (r = 0.020; p = 0.770) and progression (r = 0.032; p = 0.639) scores, regardless of the risk groups. Conclusions In this study based non muscle invasive bladder cancers, there was no statistically significant relationship between preoperative De Ritis ratio and EORTC risk calculation parameters (number of tumours, tumour diameter, T category, concurrent CIS, Grade). Similarly, there was no statistically significant relationship among EORTC recurrence and progression scores and De Ritis ratio, as there was no statistical relationship between NMIBC risk groups and De Ritis ratio. De Ritis ratio (AST / ALT) is a cheap and easily calculated prognostic marker and has been used in many types of cancer according to current literature. Although our results did not give meaningful results to lead adjuvant follow-up protocols and intravesical therapies, prospective studies are needed in similar patient groups in order to use De Ritis ratio as a prognostic parameter. Because a prognostic parameter should be validated in large and independent cohort studies before presenting into clinical use. We anticipate that in the near future studies involving many markers (Albumin, CRP, NLR) as well as De Ritis Ratio for non muscle invasive bladder cancer will be successfully on use.