Genişlemiş spektrumlu beta-laktamsız (GSBL) üreten hastane kaynaklı escherichia coli suşlarında antibiyotik direnciyle ilgili plazmid analizleri
Antibiotic resistance related plasmid profile analysis of hospital acquired extended spectrum beta lactamase (ESBL) producing escherichia coli strains
- Tez No: 164426
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM YALINAY ÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
-66- VII-OZET Bakterilerin fenotipik tanımlanması için kullanılan biyokimyasal yöntemlerle çoğunlukla tür düzeyinde tanımlanan suşlann birbirleriyle olan klonal ilişkileri tam olarak anlaşılamamaktadır. Epidemiyolojik çalışmalar için gerekli olan alt tür düzeyinde tiplendirmede biyotiplendirme, faj tiplendirmesi, serotipleme ve antibiyotipleme gibi fenotipik yöntemler ön bilgiler vermekte ancak kesin ayırım için moleküler yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yöntemler arasında antibiyotik direncinin tam olarak aydmlanabilmesi için sıklıkla kullanılan plazmid profil analizidir. Bu çalışmanın amacı, GSBL üreten Escherichia co/z'lerde antibiyotik direnci ile ilişkili plazmid profillerinin analiz edilmesidir. Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde yatan hastalardan izole edilen 43 E.coli susu çalışmaya alınmıştır. Bu izolatların 25'inden büyüklükleri 110Ö-9950bp arasında değişen çeşitli plazmidler izole edilmiştir. E.colf lerden izole edilen plazmidler ile bu suşlann antibiyotik duyarlılıkları karşılaştırıldığında aynı direnç genlerini taşıyabilecekleri düşünülmüştür. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde çeşitli büyüklükteki plazmidlerin GSBL üreten is.co/f lerdeki antibiyotik direnciyle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu plazmidleri taşıyan bakterilerde piperasilin/tazobaktam (TZP)-67- direncinin %20,9, gentamisin (CN) direncinin %60,5, trimetoprim/sulfametoksazol (SXT) direncinin %65,1, ampisilin (AMP) direncinin %97,7 sefalotin (KF) direncinin %95,3 ve siprofloksasin (CIP) direncinin %79,1 olduğu gösterilmiştir. Çalışmada izole edilen plazmidler ve antibiyotik direnci arasındaki ilişki gözden geçirildiğinde büyüklükleri 900Q-9950bp arasında olan plazmidlerin SXT; 7300-8550bp arasında olanların SXT, CN ve AMP; 5000-5750bp arasında olanların AMP ve KF, 4000-4850bp, 2050-3750bp ve 1 100-1 800bp arasındakilerin ise AMP, KF ve CİP direnciyle; 3600-475Qbp arasında olanların ise TZP; 1650-Î800bp arasındakiler CN direnciyle ilişkili oldukları görülmüştür. Yatan hastalardan izole edilen E.coli suşlarında çoklu antibiyotik direncinin olduğu ve bu direncin plazmid aktarımı ile ilişkisi gözlenmektedir. Plazmid aracılı GSBL üreten mikroorganizmalarda diğer antibiyotiklere karşı da direnç genlerinin taşınması özellikle hastanelerde salgınlara sebep olmakta, tedaviyi güçleştirmekte, hastanede yatış süresini uzatmakta ve sağlık giderlerini artırmaktadır. Ülkemizde ve dünyada artan GSBL prevalansma bakıldığında artık rutin laboratuvarlarda bile duyarlılık testleriyle birlikte GSBL tarama testlerinin yapılması kaçınılmaz olmuştur. Bunun yanısıra GSBL prevaîansının tam ve doğru-68- bir şekilde belirlenebilmesi için moleküler epidemiyolojik çalışmaların yapılması gerekmektedir. Moleküler epidemiyelojik yöntemler içinde hızlı ve ucuz olması nedeniyle plazmid profil analizi kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
-69- VIII. YABANCI DİLDE ÖZET It is usually not possible to estimate a clonal relationship between bacterial strains by using biochemical reactions that are commonly utilized for phenotypical identification. Methods such as biotyping, phage typing, serotyping and antibiotyping provide preliminary data. However, molecular typing methods are usually needed to constitute a definitive discrimination. Plasmid profile analysis is usually the method of choice to elucidate the antibiotic susceptibility patterns. The aim of this study is to analyse the relationship between antibiotic resistance and the plasmid profiles of ESBL producing Escherichia coli strains. Forty-three E. coli strains isolated from patients that are hospitalized in Gazi University Hospital has been included in this study. Plasmids ranging between 1 100-9950 bp of size have been isolated from 25 of the strains. Based on the antibiotic susceptibility patterns, it was suggested that the plasmids isolated from E. coli strains may harbor the same resistance genes. It was observed that plasmids of various sizes are accompanied with antibiotic resistance in ESBL producing E. coli. Resistance to piperacillin/tazobactam (TZP) in %20.9, gentamycin (CN) in 60.5%,-70- triethoprim/sulfamethoxazole (SXT) 65.1%, ampicillin (AMP) in 97.7%, sefalotin (KF) in 95.3% of the strains have been demostrated respectively. Considering the antibiotic susceptibility patterns, plasmids of 9000 - 9950 bp were related to SXT resistance; plasmids of 7300-8550 bp were related to SXT, CN, and AMP resistance; plasmids of 5000-5750 bp were related to AMP, KF, plasmids of 4000-4850 bp, 2050-3750 bp, 1100-1800 bp were related to AMP, KF and CIP; plasmids of 3600-4750 bp were related to TZP resistance and 1 650-1 800bp were related to CN resistance. It was observed that multiple drug resistance is prevalent among the E. coli strains isolated from hospitalized patients and is related to plasmid transfer. Plasmid mediated ESBL producing E. coli strains also carry resistance genes to other antibiotics, further complicating the treatment of hospitalized patients. The outbreaks caused by these strains are related to prolonged hospitalization periods and increased health care expanses. The' increasing prevalence of ESBL producing strains in Turkey and in the world, makes it necessary to screen ESBL production along with the routine antibiotic susceptibility testing. Additionally, molecular epidemiologic studies have to be performed in order to estimate the ESBL prevalence accurately.-71- Plasmid profiling is the preferred method of analysis for. its low cost and ease of use.