Serum homosistein düzeyinin gestasyonel diabet ile ilişkisi
The relationship of plasma homosistein level and gestational diabetes
  1. Tez No: 164425
  2. Yazar: FERDİYE ARIKBUKA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BANU SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
66 6. ÖZET Amaç : Gestasyonel diabetes mellitusun sHcy düzeyini ve lipid parametrelerini etkileyip etkilemediğini araştırmak Metod : Gestasyonel diabetii kadınlarda ve sağlıklı hamile kadınlarda sHcy, vitamin B12. foiik asit, lipid parametreleri, albumin, ürik asit, ÖGGT, AKLŞ ve açlık insülin düzeyleri ölçüldü. Insulin direnci ise açlık glukoz (AK.Ş) ve açlık insulin değerleri kullanılarak hesaplandı, si ley düzeyi yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) İle ölçülürken, folat ve insülin düzeyi immunoassay analizörieri. vitamin BP, trİgliserid. HDI. -kolesterol, total kolesterol, albumin, ürik asit ve glukoz düzeyleri ise biyokimya analizörieri yardımı iie belirlendi. Bulgular : GDM'Iu kadıniar (grup i) ile sağlıklı gebe kadınlar (grtıpil) arasında sHcy. lipid parametreleri, ürik asit ve albumin düzeyleri açısından bir farka rastlanmamıştır (p>0.05). Grup I'deki OGGT, AKŞ ve insulin direnci değerleri ise istatistiksel olarak Grup U'deki değerlere kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
67 7. YABANCİ DİLDE ÖZET Objective : To investigate whether gestational diabetes affects sHcy levels and serum lipid parameters in women with GDM or not. Design and Method : sHcy, lipid parameters, vitamin Bi:, folic acid, uric acid, albumin. OGTT, fasting glucose, fasting insulin levels were measured at study group and healthy controls, insulin resistance was calculated by the help of the level of fasting glucose and the level of fasting insulin. High pressure liquid chromatograph (HPLC) and immunoassay analyzers were used to obtain sHcy and folic acid, fasting insulin levels, respectively. Vitamin B,2, HDL-kolestrol, total koiestrol. trigiycerîd, uric acid, albumin and OGGT levels were obtained by the help of the biochemical analyzers. Results : in the present study, sHcy, vitamin B!:. folic acid, lipid parameters, uric acid and albumin levels of the study group (Group I) were not significantly different from the same parameters of healthy pregnant women (Group Ii) (p>0.05). On the other hand. OGGT.