Deneysel ezilme sendromu oluşturulmuş sıçanlardaki böbrek hasarına melatonin uygulamasının etkisi
The effect of melatonin on renal damage after experimental crush syndrome in rats
  1. Tez No: 164450
  2. Yazar: AYŞE AYSEL KÖSEOĞULLARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEREM ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Özellikle depremlerde, ezilme yaralanması ile oluşan böbrek hasarı, önde gelen morbidite ve mortalite nedenidir. Bu çalışmada deneysel ezilme yaralanması modelinde melatonin uygulamasının böbrek hasarı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yirmidört adet dişi Wistar-albino sıçan 4 gruba ayrıldı. Grup 1, kontrol olarak alındı. Grup 2'de doku sıkıştırıcısı ile genel anestezi altında sıçanların sol uyluklarına, 2 saat 40 libre/cm2 lik bası uygulandı. Grup 4'de doku sıkıştırıcısı kaldırılmadan 5 dakika önce ve kaldırıldıktan 12 saat sonra intraperitoneal 20 mg/kg melatonin ve taşıyıcısı verildi. Grup 3 'de bası sonrasında aynı zamanlarda sadece taşıyıcı verildi. Tüm gruplarda ilk işlemlerden 24 saat sonra miyoglobin, üre, kreatinin, potasyum, kreatinin fosfokinaz ve transaminaz düzeyleri için serum, ışık mikroskopi, miyoglobin immünhistokimyasal boyama, doku nitrik oksit ve malondialdehid tayini için de bilateral nefrektomi materyelleri alındı, tmmünhistokimya ve ışık mikroskopi verileri one-way ANOVA ve post hoc Tukey, LSD testleriyle, diğer parametreler ise Mann- Whitney U testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Melatonin on Renal Damage After Experimental Crush Syndrome in Rats Renal damage due to crash injury after earthquakes, remain a major cause of morbidity and mortality. The aim of this study was to investigate the effect of melatonin on renal damage in an experimental crush injury model. Twenty-four female Wistar-albino rats were divided into four groups. Group 1 was taken as control. In Group 2, 40 libres/cm2 of compression for two hours with a tissue compressor was applied to the left leg of the rats under general anesthesia. In Group 3, 20 mg/kg melatonin with its carrier was injected intraperitoneally, 5 minutes before and 12 hours after removal of the compressor. In Group 4, only the carrier was injected at the given periods. In all groups, serum samples for determination of myoglobin, urea, creatinine, potassium, creatinine phosphokinase and transaminases and bilateral nephrectomy materials for light microscopy, myoglobin immunehistochemical staining, tissue nitric oxide and malondialdehyde determination were taken 24 hours after the first procedures. Statistically, immunehistochemical and light microscopical data were evaluated with one-way ANOVA and post hoc Tukey, LSD tests and the rest of the parameters were analyzed with Mann- Whitney test.