Belediye gelirleri
- Tez No: 164451
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
l.OZET Göğüs ağrısı, en sık acil servis başvuru nedenlerindendir. Acil serviste göğüs ağrılarının ayırıcı tanısını yapmak amacı ile birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kardiyak kaynaklı göğüs ağrısının tanısında kullanılan EKG takibi, CK, CK-MB, Troponin-T, Troponin-I düzeyleri bakılması gibi yöntemlere ek olarak hastaların lipid profilinin belirlenmesinin tanıya gitmekteki faydalarım araştırmaktır. Çalışma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi (FÜTF) Acil Servisinde (AS) prospektif olarak yapıldı. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan göğüs ağrılı hastalardan en az 12 saatlik açlık süresini takiben lipid profili için kan alındı. Bu çalışmaya Fırat Üniversitesi Acil Servisi'ne Mayıs 2004-Ekim 2004 tarihleri arasında başvuran 201 göğüs ağrılı hasta alındı. Hastaların 78'i kadın, 123'ü erkekti. Hastaların lipid düzeyleri NCEP ATP-III kararları ile karşılaştırıldı. LDL kolesterol için 160 mg/dL, total kolesterol için 240 mg/dL, HDL için 40 mg/dL düzeyleri sınır olarak kabul edildi. Göğüs ağrısı tipik olan hastaların sırasıyla ortalama total kolesterol düzeyi 210,83±55,0 mg/dL, ortalama LDL düzeyi 174,83±90,3 mg/dL, ortalama HDL düzeyi ise 38,00±10,7 mg/dL olarak bulundu. Göğüs ağrısı atipik olanların ise total kolesterol düzeyi 200,29±58,8 mg/dL, ortalama LDL düzeyi 153,79±74,4 mg/dL, ortalama HDL düzeyi ise 41,60±1 1,1 mg/dL olarak bulundu. Yapılan istatistiksel analiz sonucu göğüs ağrısı tipik olan hastaların total kolesterol düzeylerinin atipik ağrısı olanlara göre anlamlı derecede yüksek, HDL düzeyinin ise düşük olduğunu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
2-ABSTRACT Approximately 5 percent of all emergency department (ED) visits, are for chest pain, yet accurate diagnosis remains a challange. Owing to a complex interplay of anatomic, physiologic and psychological factors, serious illness often mimics benign conditions. This study aimed cholesterol screening to facilitate the diagnose of cardiac chest pain, in additional to EKG, CK, CK-MB, Troponin T, Troponin I. This prospective study was performed in Emergency Department of Fırat University Medical School. The patients with chest pain who had a fasting (12 hr.) were included in this study. An observational prospective study was performed on all patients admitted to our emergency department from May 1, 2004 to October 30, 2004.This group comprised 79 women and 125 males. Lipid leves of patients is compared NCEP ATP III decisions. İt was accepted 160 mg/dl that are LDL levels. 240 mg/dl are total kolesterol levels, 40 mg/dl are HDL levels. Mean lipid levels of patients who had typical chest pain were determined 210,83±55,0 mg/dl to mean total cholesterol to mean LDL 174,83±90.3 mg/dl, to mean HDL 38,00±10,7 mg/dl and mean lipid levels of patients who had atypical chest pain were determined 200,29±58,8 mg/dl to mean total cholesterol, to mean LDL 153,79±74,4 mg/dl. to mean HDL 41.60±1 1.1 mg/dl.