Bilgisayarlı tek foton tomografisinde görüntü parametrelerinin kantitatif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 16453
  2. Yazar: MERAL HİÇÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
IV ÖZET SPECT, Nükleer Tıp alanında çok iyi bir adım olmuştur ve hastalıkların doğrulukla teşhis edilmesinde önemli bir rol oynar. Yinede sonuçta elde edilen görüntünün kalitesi, yeniden elde edilme işleminin fiziksel limitlerinden ve sistem kalibrasyon ve ayarlarından etkilenir. Klinik kullanımdaki değişik SPECT çalışmalarından optimum sonuçlar elde etmek için, frekans ortamında sistemin frekans geçirgenliğini veren MTF, bir çok sayım ve işlem parametreleri için ölçülür. Önce sistem davranışı, değişik klinik uygulamalara karşılık gelen farklı çalışma grupları için belirlendi ve daha sonra görüntü kalitesine farklı filtrelerin etkisi araştırıldı. Görüntüdeki kontrast ve gürültünün sayısal değerleri, SPECT genel performans fantomudan elde edilen görüntülerin yeniden işlenmesinden ölçüldü ve yeniden işlenme filtresi ile onun parametrelerinin seçimi için bir kriter olarak kullanıldı. Görüntü kontrastı gürültü arttırmadan düzelten yeni Metz Filtre sistem MTF' inden ve her grup çalışması için belirlenen optimum parametreler yardımıyla oluşturuldu.V Bu filtrenin sonucu, bir çok tomografik sistemlerde rutin olarak kullanılan diğer iki filtre ile karşılaştırıldı. Yüksek sayım değerlerinde Metz Filtre ve düşük sayım değerlerinde alçak-geçirgen filtrenin optimum görüntü kalitesini verdiği görülmüştür. Filtrelerin sonuç değerleri aşağıda verilmiştir. Hanning Filtre >)
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY SPECT has now become a very well established procedure in the field of Nuclear Medicine and plays an important role for the improvement of diagnostik accuracy. However the quality of the final images are strongly effected from the inherent physical limitations of the reconstraction procedure and as well as from system calibration and adjustment. In order to have optimum results from the various SPECT studies in clinical use, the MTF which gives the system response in the frequency domain is measured for many acquisition and processing parameters. Once the system behaviour is understood different study groups corresponding to the various clinical routines have been determined, and than in the effect of different reconstraction filters to image quality is investigated. The numerical values of image contrast and noise are measured from the reconstructed images of the SPECT total performance phantom and is used as a criteria for the selection of recostruction filter and its parameters. A new Metz Filter which improves the image contrast without increasing the noise is constructedVII with the help of system MTF and its optimum parameters one determined for each study group. The result of this filter has been compared with two other filters which are routinely used in many tomographic systems. It is shown that, for the moderate and high count rates the Metz Filter and for low count rates low-pass filter gives the optimum image quality. The result values for the filters are given below: Hanning Filter ^0 = 0.7 - 0.8 cycles/cm. Butterworth Filter ^c = 0.31 - 0.37 cycles/cm. n = 10 ( power factor ) Metz Filter ; For 450 kcount/view x = 5.2 ( power factor ) For 100 kcount/view x = 3.55 For 50 kcount/view x = 2.8