Kapadokya yöresi Bizans freskoları üzerine plastik yorumlar
Plastic interpretations over the Byzantine prescoes of Cappadocia region
  1. Tez No: 43440
  2. Yazar: NECLA SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bir doğal nesne, bir olay ya da sadece rastlantısal renk ve çizgi ilişkileri bir resmin oluşumunda birer neden, çıkış noktası olabileceği gibi bazen de bir başka sanat eseri sanatçıya esin kaynağı olabilir. Seçilen konu ne olursa olsun beklenen, belki de ilk şart heyecan verici ve sanatçı ve alıcıda haz duygularını harekete geçirici olmasıdır. Gerek resimse! öğelerinin zenginliği gerekse yeni yorumlara elverişliliği nedeniyle konu olarak seçilen Kapadokya yöresi kaya kiliseleri freskolarınm günümüzdeki görünümleri, bu dizi resimlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kapadokya yöresi freskolarınm, çeşitli etkilerle özellikle dokuya ilişkin değişimi ve doku araştırmalarının malzemeyi kullanmada yeni olanaklar sunabileceği düşüncesi konuya yönelmeyi sağlamış,- Bizans resmmin- gerçekleri ile değişim gerçekliğini bir denetleme ve bütünleme sürecinden geçirerek yeni bir anlatıma, bir plastik dile varmak amaçlanmış, inorganik kavramıyla tanımlayabileceğimiz Bizans resminin iki boyutlu, stilize formları ile organik çağrışımlar yaptıran dokusal görünümlerin biçimlenmesi resimsel bir sorun olarak ele alınmıştır. Çalışmalara başlandıktan sonra, tarihsel gelişim içinde benzer yaklaşımlar araştırılmış, Bizans dinî resimlerinin işlevleri, felsefi içerikleri, plastik değerleri ve teknikleri, hem Kapadokya yöresinin gezilmesi hem de çeşitli basılı kaynakların taranması suretiyle incelenmiştir.Kiliselerin mimari öğeleri resim yüzeyinin tesbitinde ve mekan yaratmada, freskoların kompozisyon, renk, doku ve çizgi öğeleri resmin kurgusunda ve çalışmaların yorumlanmasında aracı olmuşlardır. içeriğe uygun olarak pütürlü yüzey üzerine yarı örtücü veya transparan boya uygulamalarıyla oluşan dokusal görünümlerin de özgün bir plastik dile ulaşma çabalarında önemli rolleri olmuştur. Çalışmalarda kağıt ve tuval yüzeyinden yararlanılmış, mürekkep, suluboya, akrilik, yağlıboya, hazır malzeme (kağıt) gibi gereçlerle boya ve kolaj teknikleri kullanılmıştır. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY A natural object, an event or only the coincidental colour and line relations might be considered a reason, a point of origin for the creation of a painting and sometimes another piece of art might as well be considered a source of inspiration for the artist. Irrespective of the subject selected, the expected result, perhaps the first precondition, must be the arisal of exciting motives that will motivate the enjoyment feelings of artist and its admirer. The present appearances of frescoes belonging to the rock-built churches of Cappadocia region which was selected as the subject both due to its suitability for new interpretations and the richness and grandeur of its pictorial designs, gave rise to the creation of such serial paintings. Especially, as a result of various factors, the changes occured on the structure of Cappadocian frescoes and the concept that the studies to be carried out on the structure might well pose new possibilities in the use of materials, have led us to concentrate on this subject and such attempt has been aimed at to reach a new way of presentation, a plastic expression after subjecting the realities of Byzantium painting and transformation to a process of control and integration. Two dimensioned, stylised forms of Byzantine painting art which may be defined by the concept“inorganic”and giving a shape to the structural appearances which give rise to the organic associations, were considered a pictorial problem (a designing problem). After commencing the studies, the similar approaches within the historical development process, have been searched for and the functions, philosophical aspects, plastic values as well as the technics of Byzantine religious paintings, have been completely studied by making a tour within the Cappadocia Region and screening the various printed literatures. inThe architectural elements of churches have been assistfull in the determintion of painting surface and creation of space while the composition, color, structural and line elements of frescoes were assistfull in the formation of the abstract thought of painting and the interpretation of achieved results. The structural appearances which, in harmony with the composition, are reated on the rough surfaces through the applications by either using semi-covering paints or transparent paints, have also played significant roles in the attempts to reach an original plastic expression. In our studies, the canvas and paper surfaces have been used in adition to applying the painting and collage technics by using the materials such as ink, watercolor, acrylic and oil paints. IV