Anterior glenohumeral instabilite tedavisinde artroskopik bankart tamir ameliyatı sonuçlarımız
- Tez No: 164533
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
VIII. ÖZET Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında; Nisan 1999 - Eylül 2004 tarihleri arasında rekürren travmatik anterior glenohumeral instabilite tanısı ile artroskopik Bankart tamir ameliyatı yapılmış olan 41 olgunun sonuçlan değerlendirildi. Çok yönlü instabilite veya posterior instabilite nedeniyle ameliyat edilenler çalışmaya dahil edilmedi. Olguların 3 5 'i erkek, 6 'sı bayan olup, ilk çıkık esnasındaki yaş ortalaması 22.3(16- 36), ameliyat sırasındaki yaş ortalaması ise 24.4 (19-39) idi. Hastaların 36'sında(% 87.8) ilk çıkık 30 yaşın altında meydana gelmişti. Belirgin bir sağ taraf hakimiyeti vardı (27/14). Hiçbir olguda çıkık istemli değildi. Klinik muayenelerinde; olguların 40'ında korku testi pozitif olarak bulundu. Ameliyatta; olguların 40'mda (%97.6) Bankart lezyonu, 24'ünde (%58.5) Hill-Sachs lezyonu, 14'sinde (%34.1) bollaşma şeklinde kapsüler hasar J 'jnde(%2.4) ALPSA lezyon ve 6'smda da (%14.6) SLAP lezyonu tespit edildi. 40 olguda düğümsüz ankorlar ile artroskopik Bankart tamiri(kapsüler kaydırma ile birlikte), 1 olguda ALPSA tamiri, Bankart tamiri sonrası aynı seansta kapsüler bolluk tespit edilmişse artroskopik termal kapsüler büzüştürme, SLAP lezyonu olanlarda beraberinde artroskopik debritman veya SLAP lezyon tamiri, rotator interval genişlemesi ve defekti olanlara rotator interval kapama yapıldı. Olgular ortalama 29.8 (6-62) ay takip edildi. Olguların 3 Tinde (%75.7) sonuçlar çok iyi, 6'smda (%14.6) iyi, 3'ünde (%7.3) orta ve l'inde (%2.4) ise kötü olarak tespit edildi Rowe skoru ameliyat öncesi ortalama 20.1 iken ameliyat sonrası ortalama 89.1 bulundu. Constant skoru ameliyat öncesi ortalama 64.2 iken ameliyat sonrası ortalama 85.6 olarak tespit edildi. Bir olguda epileptik atak sırasında düşme ile redislokasyon gelişti. Bir olguda da korku testi pozitifliği devam etmektedir. Olgularda ortalama 5° dış rotasyon kaybı tespit edildi. Bu çalışma; rekürren anterior glenohumeral instabilite tedavisinde artroskopik Bankart tamirinin kullanışlı ve başarılı bir tedavi yöntemi olduğunu göstermiştir. Bu konudaki çalışmalar ve büyük hasta serileri arttıkça açık cerrahi teknikler eski önemlerim kaybedecektir. 106
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY: In this study, we evaluated the results of 41 patients who underwent arthroscopic Bankart repair for recurrent traumatic anterior glenohumeral instability, between June 1999- September 2004 in the Department of Orthopaedics and Traumatology in Selçuk University Meram Faculty of Medicine. The patients operated for multidirectional instability and posterior instability were excluded. There were 35 male and 6 female patients with an age range from 19 to 39 and a mean age of 24.4 years. The mean age at the time of initial dislocation was 22.3(16-36). In 36(%87.8) patients the first dislocation occurred before the age of thirty. We examined 27 right shoulders and 14 left shoulders in this series. There was no history of voluntary dislocation. On physical examination 40 patients demonstrated a positive apprehension test. Arthroscopic findings were Bankart lesions in 40(%97.4) patients, Hill-Sachs lesions in 24(%58,5) patients, capsular abundancy in 20(%48.8) patients, ALPSA lesion in 1(%2.4) patient and SLAP lesions in 6(%14.6). Forty patients with Bankart lesion and one with ALPSA lesion underwent an arthroscopic repair with capsular plication using knotless anchors. Additional procedures like arthroscopic capsular shrinkage, SLAP lesion repair and rotator interval closure were made in the same operation if needed. Patients were evaluated at an average follow up of 29.8 months (range, 6 to 62). Preoperative mean Rowe score was 20.1 and 89.1 postoperatively. The results at follow up were rated as excellent in 31 (%75.7), good in 6(%14.6), fair in 3(%7.3) and poor in 1(%2.4). Preoperative mean Constant score was 64.2 and 87.6 postoperatively. One patient developed a redislocation secondary to an epileptic shock. One patient still had positive apprehension. Patients lost an average of 5° of external rotation. This study shows arthroscopic Bankart repair for recurrent anterior glenohumeral instability is a useful and successful procedure. Arthroscopic studies with larger series of patients and experience, will probably lead to the loss of interest in surgical techniques. 107