Tek foton sayma tekniği ile polimer kolloidlerin morfolojisinin incelenmesi
- Tez No: 16457
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, moleküllerin uyartı İmiş enerji düzeylerinin 10 saniye basamağında olan yasam sürelerini ölçmek için“Tek Foton Sayma Sistemi”adı verilen zaman ayrımlı bir fior esans spektrometresinin kurulup, çalıştırılması amaçlanmıştır. Bu maksatla, foto çoğaltıcı tüpler için ışık geçirmez kutuların, hidrojen lambasının, thyratron lambası tetikleme devresinin ve yüksek voltaj kaynağının tasarımları yapılarak H.ü. Fizik Mühendisliği olanakları ile imal edilmişlerdir. Yapılan sistem üç farklı örnek kullanılarak test edildi. Elde edilen sonuçların istatiksel analizle rinde, tek ve çift eksponansiyel uyum fonksiyonları kullanıldı. Daha önce elde edilen sonuçlarla bu çalış madaki sonuçların son derece iyi bir şekilde uyuştuğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The aim of this work is to design and manufacture a“Single Photon Counting System”to measure life times _9 of energy levels of the excited molecules in the 10 second range. For this purpose, the desing and manufacture of light P.M. housings, hydrogen flash lamp, thyratron trigge ring unit and high voltage supply was achived using the H.U. Engineering Faculty Department of Physics fac il it ies. The final system was tested using tfcree different samples. Statistical analysis of experimental data was done using single and double exponential fit functions. Our results agree quite well with similar results for the same samples given in literature.