Çocuklarda farklı spor dallarına bağlı büyüme, kuvvet ve koşu sürati etkileşimi
Interaction of growth, strength and running velocity in children in different sports
- Tez No: 164596
- Danışmanlar: PROF.DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Küçüker M., Çocuklarda farklı spor dallarına bağlı büyüme, kuvvet ve koşu sürati etkileşimi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2005. Farklı spor dallarıyla uğraşan 1 1-14 yaş grubu çocuklarda sıçrama yüksekliği, bacak kuvveti ve vücut yapısal özelliklerinin değişik koşu hızlarında adını uzunluğu, adım frekansını ve koşu dinamiğine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmaya voleybol, basketbol, yüzme, atletizm ve aktif spor yapmayan 189 erkek, 192 kız, toplam 381 denek katılmıştır. Biri maksimal, ikiside submaksimal (% 97, % 94) olmak üzere 50 metre koşusu, 10 ile 50 metreler arası hız değerleri 5 'er m aralıklarla yerleştirilen çift gözlü fotosel ile ölçülmüştür. Adım uzunluğu ve adım frekansı, maksimal hıza ulaşılan 5 m mesafe aralığı değerlerine göre“Ariel Performance Analsis System (APAŞ)”yazılım sistemi yardımıyla, hareket analizi yapılarak hesaplanmıştır. Koşu hızlarında ortaya çıkan değişiklikler adım uzunluğu ve frekansı yönünden cinsiyet, kronolojik yaş, Tanner Büyüme Evreleri ve spor dalı özelliklerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Küçüker M., Interaction of growth, strength and running velocity in children in different sports, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis Sports Science and Tecnology Ankara, 2005. Influence of jumping heigth, leg strength and antropometric measures on stride length and stride frequency in 11-14 years of age children were tested. 189 boys and 192 girls, total 381 children engaded in volleyboll, basketboll, swimming and track and field athletics were participated as subjects. One maksimal and two submaximal (% 97, % 94) 50 metre sprint runs were tested for each subject, measuring 5 metre subdistances by the placement of double- sensor photocell devices, placed between 10 th and 50 th metres. Stride length and frequnency analysis were made by Ariel Performance Analises System (APAS), for one section where maximum velocity obtained. Each velocity was examined according to stride length, stride frequnency, gender, chronological age, growth according to Taner Stages and sports.