Zonguldak taşkömür havzasında yoğun yerleşim alanları altındaki rezervlerin üretilebilirliklerinin incelenmesi
- Tez No: 16460
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENOL KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ill ÖZET Yeraltı madencilik etkinlikleri sonucunda, yeraltı ve yerüstü ortamla rının doğal dengeleri bozulmakta, yeraltı ve yerüstü yapılarında tas man hasarları meydana gelmektedir. Hasarlar sosyal, ekonomik, teknik ve çevresel sorunlara neden olmaktadır. Zonguldak Metropolitan Alanı 'nda (ZMA) madencilik bölgeleri ve yerle şim alanları kömür üretimi ile birlikte gelişmiş ve günümüzde içice girmiş bulunmaktadır. Fakat şimdiye kadar Site, Bağlık, İnağzı, İncivez ve Öküşne gibi re zervli bölgeler üzerindeki yoğun yerleşim alanları altında büyük ölçek li madencilik çalışmaları yapılmamıştır. Ancak yakın gelecekte bu alan lar altında da yeni madencilik çalışmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu ve benzeri sahalar altında, yapılacak madencilik çalışmalarının önemli tasman sorunlarına neden olması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı, yoğun yerleşim alanlarına bir örnek olan Zongul dak Mühendislik Fakültesi Kampus alanı altındaki kömür topuğunun, uy gulanabilir madencilik yöntemleri ile üretilebilirliğinin araştırıl masıdır. Çalışma dört bölümde incelenmiş olup birinci bölümde girişe, ikinci bölümde madencilik taşınanının oluşumu, hasar etkileri, tahmini ve kontrolü ile ilgili konulara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kampus sahası altındaki kömür damarlarının işletile bilirliği, kömür varlığı, mevcut yapılar, tasman, kömür üretim mali yetleri ve satış fiatları gözönünde bulundurularak araştırılmıştır. Ayrıca, bölgedeki üretim seviyeleri ve tasman kontrollü madencilik yöntemlerinin uygulanabilirliğine ilişkin değerlendirme yapılmıştır. Son bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlara ve önerilere yer veril miştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Because of underground mining activities, natural equilibrium of sur face and underground are disturbed and subsidence damages take place on the underground and surface structures. The damages cause social, economical, technical and environmental problems on the mining areas. In the Zonguldak Metropolitan Area (ZMA), the mining districts and settlement areas, which both have expanded with the coal production, are now in an interpenetrating conditions. Although, up to now, there has not been any large scale mining under densly settlement areas, such as Site, Bağlık, Inağzı, Incivez, Oküş- ne etc., new mining activities will become inevitable under these areas in the near future. It is expected that mining subsidence under these areas will cause important subsidence problems. The aim of this study is to investigate the possibility of mining of the coal pillars, left under the area of Zonguldak Engineering Faculty Campus, which represents a densly settlement area, by available mining methods applicable under existing conditions. The study can be divided into four chapters. In the first chapter; an introduction to subsidence occuring in the Zonguldak Hardcoal Basin is presented. In the second chapter; the occurance, damage effects, prediction and control of the mining induced subsidence are explained. In the third chapter; the mineablity of the coal seams under the cam pus area is discused by considering the reserve, existing buildings, subsidence, production costs and sale prices of coal. Furthermore, evaluations have been made for the production level in the Region and mining methods suitable to controlling subsidence are studied. Finally, in the last chapter, results of the study and recommendations are presented.