Bilgisayar destekli maden yatağı modellemesi ve kesit yöntemiyle rezerv tahmininin Hüsamlar kömür sahasına uygulaması
  1. Tez No: 16461
  2. Yazar: ERKAN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sondajlarla belirlenmiş bir maden yatağının modellenmesinde kullanılabilen ve kesit yöntemleri ile rezerv tahmini yapabilen PC-BASIC programlama dilinde bir paket program (MADMOD) hazırlanmıştır. Programın çalışmasının doğruluğunu kontrol etmek için kuramsal olarak kabul edilen bir saha ve altındaki maden damarı üzerinde, MADMOD sonuçları Golden Software (USA) firmasının SURFER adlı programının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu iki programın rezerv veya hacim hesaplayan kısımlarının çalışma hızları değişik bilgisayarlarda test edilmiştir. Ayrıca, programın rezerv hesabı kısmı, ilk olarak hacmi bilinen bir dikdörtgenler prizması üzerinde test edilmiş, sonra önceden üzerinde rezerv hesabı çalışmaları yapılan Hüsamlar (Aydın) Linyit sahasına uygulanmıştır. Elde edilen sonuçların bir karşılaştırması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a computer programme called MADMOD has been prepared by using PC-BASIC programming language for modelling and reserve estimation with cross-section methods of an ore body which has been defined with drill holes. In order to check the accurracy of the programme, MADMOD results have been compared with Golden Software's SURFER Programme's results on a hypothetical field and ore body. The running speeds of reserve or volume calc ulation parts of MADMOD and SURFER programmes have been tested on different computers and drivers. Also, ore reserve estimation part of the programme, at first has been tested on a rectangular prism which has a known volume, and then has been executed for Hüsamlar (Aydm) lignite field which has been estimated with a few methods before. A comparison of the results has also been presented.