Çatalağzı lavvarının randıman ve koklaşabilir kömür üretimi açısından optimum çalışması için TTK Karadon müessesesinde planlanması
- Tez No: 16459
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Entegre üretim sistemlerinde, gerek teknolojik, gerekse ekonomik açıdan, her ürün kendisinden önce ve sonra üretilen ürünlerle çok yakın ilişkiler içindedir. Çelik üretiminin ana girdisi, sıcak me tal, sıcak metal üretiminin ana girdilerinden birisi de yüksek fı rınlarda kullanılmakta olan kok kömürüdür. Kok kömürü ise kok fı rınlarında koklaşabilir kömür ve/ veya kömür karışımlarından üretilmektedir. Kömürlerin koklaşma yetenekleri, kimyasal bileşim, fizikokimyasal yapı, kömürleşme derecesi, petrografik bileşenler ve kömür külünün bileşimi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu çalışmada halen Zonguldak'ta üretilmekte olan koklaşabilir taş kömürlerinin optimal bir şekilde değerlendirilebilirlikleri, kömür yıkama ve yüksek fırın şartları da göz önüne alınarak araştırılmıştır. Sonuç olarak, Karadon Bölgesi kömür damarları bazında gerek lavvar yapısına gerekse maden işletmeciliği koşullarına uygun bir üretim planlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the integrated production systems every product, both technological and economical is related to input and output components. Main input component of steel production is hot metal and the main input of the hot metal is the coke used in blast furnaces, coke is produced from coking coal and/or coal blends in coke furnaces. Cokability of coals depend on various parameters i.e. physicochemical structure, chemical composition, rank, petrographical components, coal ash composition, etc. In this study, optimal evaluation of coking coals produced in Zongul dak Region is investigated by taking into account washability charac teristics and blast furnace conditions. As a result, a production planning suitable for mining and washery conditions is made on the basis coal seams produced in the Karadon Colliery.