Çocuklarda demir eksikliği anemisi ve talaseminin beyin sapı işitsel potansiyeller üzerine etkisi
The effects of iron deficiency anemia and thalassemia on brainstem auditory evoked potentials in children
- Tez No: 164607
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
vn. ÖZET Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi ve Talaseminin Beyin Sapı İşitsel Potansiyeller Üzerine Etkisi Demir eksikliği anemisi (DEA) yaşamın ilk iki yılında, özellikle 6-24 aylar arasında daha sık görülür. Demir eksikliği, monoamin oksidaz aktivitesinin azalmasına neden olarak, dopamine, norepinefrin ve serotonin gibi nörotransmitter enzimlerin üretilmesini veya katabolizmasını etkilemektedir. Bu durum çocukların entellektüel ve kişilik geHşiminin bozulmasına neden olmaktadır. Santral sinir sisteminin normal miyelinizasyonu için demir gereklidir. DEA' sı olan bebeklerde demir tedavisi uygulamadan önce işitsel beyin sapı yolu boyunca iletimin daha yavaş olduğu görülmüştür. Elektrofîzyolojik yöntemlerden olan uyarılmış potansiyellerin klinik kullanıma girmesiyle demir eksikliğinin beyin işlevlerine nasıl etki ettiğine ilişkin çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu nedenle çalışmamızın birinci bölümünde yaşlan 6-24 ay arasında değişen demir eksikliği anemili 26 infantin beyin fonksiyonlarım elektrofîzyolojik olarak BAEP ile değerlendirdik. Talasemi majörlü hastalarda desferroksaminin nörotoksisitesini göstermek için bir çok BAEP çalışması yapılmış fakat kan transfüzyonu öncesi ve sonrası anemi ile sinir iletim ilişkisini gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızın ikinci bölümünde yaşlan 5-16 yaş arasında değişen, talasemi majörlü 22 çocukta kan transfüzyonu öncesi ve sonrası işitsel uyarılmış potansiyelleri değerlendirdik. Demir eksikliği anemisi (DEA) olan hastaların tedavi öncesi ve sonrası BAEP değerleri karşılaştrnldığmda, tedavi öncesi BAEP'lerindeki santral iletim zamanını gösteren interpik latanslannm uzun olduğu ve tedavi sonrasında bu değerlerin kısaldığı gösterilmiştir. Bu bize aneminin santral sinir sisteminde iletimi yavaşlattığı ve bunun tedavi ile düzeldiğini göstermektedir. Talasemili hastalarda kan transfüzyonu öncesi ve sonrası BAEP değerleri karşılaştinldığmda kan transfüzyonu sonrasında santral iletimi gösteren interpik latanslarda kısalma vardı. Bu ise Talasemi majörlü hasta grubunda da kan transfüzyonuyla, aneminin düzeltilmesi ile anemiye bağlı santral sinir sistemindeki iletim gecikmelerinin düzeldiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bizim çalışmamız demirin beyindeki normal rmyelinizasyon için şart olduğunu göstermektedir. Çocuklarda demir eksikliği anemisi ve talasemi majörün beyin sapı işitsel potansiyellere etkisini daha açık olarak ortaya çıkarmak için geniş kapsamlı, kontrollü klinik çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz. 115
Özet (Çeviri)
Vin. SUMMARY The Effects of Iron Deficiency Anemia and Thalassemia on Brainstem Auditory Evoked Potentials (BAEP) in Children Iron deficiency anemia (IDA), is frequently seen in first 2 years of life, especially occurs at 6- 24 months of age. Iron deficiency affects the metabolism of some neurotransmitters like dopamine, norepinephrine and serotonine by decreasing the monoamine oxidase (MAO) levels, which plays a key role in the metabolisms of many neurotransmitters. IDA can cause mental, personal and intellectual situation abnormalities. Iron is essential for the normal myelinization of the central nervous system (CNS). It has been found that the neural signal transduction through the auditory pathway in brainstem is slower in babies with IDA before the iron replacement therapy. With the introduction of evoked potential measurement assay method to clinical fields, some studies have been conducted in this context to reveal the effects of iron deficiency on cerebral functions. In first part of our study we have evaluated the brain functions of 26 infants aged between 6-24 months with IDA by measuring the BAEP potential values with electrophysiological methods. There are too many studies related to desferoxamine neurotoxicity in patients with thalassemia major, however, currently there is no study about the relationship between the anemia and neural signal transduction before and after the blood transfusion in the literature. By keeping in mind, we have measured the BAEP values of 22 children aged between 5 and 16 with thalassemia major in the second part of our study. It has been observed that in patients with IDA, the interpick latency time which shows the signal transduction speed in brainstem auditory pathways, gets shorter after the iron replacement therapy, when compared with the BAEP values before therapy. These results indicate that anemia slows down the signal transduction in CNS and this can be corrected with essential therapy. The interpick latency time has been shorten after the blood transfusion in patients with thalassemia. It has been also shown that the blood transfusion therapy can correct the signal transduction abnormalities related with anemia in these patients. In our study, we have concluded that iron is essential for the normal myelinization of the brain. Further controlled clinical studies are needed to reveal the effects of iron deficiency anemia and thalassemia on the brainstem auditory evoked potentials. 116