Postoperatif ağrı tedavisinde lornoksikamin etkinliği ve güvenilirliği
The effectiveness and safety of lornoxicam in postoperative pain
  1. Tez No: 164606
  2. Yazar: İSKENDER KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
72 ÖZET Bu çalışmamızda preemptif ÎM, ÎV, PO olarak ve postoperatif PCA kullanılarak verilen lornoksikamın postoperatif analjezik etkinliğini, hemodinamik ve solunum sistemi üzerine etkileri ile yan etkilerini araştırdık. Ayrıca kontrol grubu da kullanarak preemptif etkinliğini kontrol etmeyi amaçladık. Çalışmaya ASA I ve II grubunda, 18-65 yaş arası, 40 hasta alındı. Hastalara preemptif analjezi amacıyla 8 mg lornoksikam operasyondan bir saat önce PO, ÎM, İV olarak uygulandı. Plasebo grubunda preemptif analjezi uygulanmadı. Tüm hastalara laringeal maske ile genel anestezi verildikten sonra, postoperatif olarak hastalarla iletişim kurulmaya başlandığı zaman VAS ve VRS ile ağrı skorlaması yapıldı. VAS >3 olduğu zaman PCA kullanılarak; lornoksikam 0.3 mg yükleme, 0.3 mg/saat infüzyon, 0.3 mg bolus ve 20 dk kilit süresi olacak şekilde başlandı. VAS > 5 olduğunda; 0.6 mg yükleme, 0.6 mg/saat infüzyon, 0.6 mg bolus ve 20 dk kilit süresi, VAS > 7 olduğunda; 1 mg yükleme, 1 mg/saat infüzyon, 1 mg bolus ve 20 dk kilit süresi olacak şekilde arttırıldı. 24 saatte verilen lornoksikam, total olarak 24 mg'ı geçmedi. 24 saat süre ile izlenen olguların ağrı başlama zamanları, ilaç gereksinimleri, VAS ve VRS skorları, hemodinamik ve solunumsal parametreleri kaydedildi. Grup K olgularda diğer gruplara göre ağrı başlama sürelerini daha kısa, kullanılan ilaç miktarlarım daha fazla, ilk saatlerdeki VAS ve VRS skorlarım daha yüksek bulduk. Ayrıca preemptif analjezi yapılan gruplarda daha iyi postoperatif analjezi sağlanmış olup, ÎM, ÎV ve PO uygulamalar arasında fark izlenmemiştir. Tüm gruplarda tek basma lornoksikamın analjezik olarak yeterli olduğunu saptadık. Lornoksikama bağlı ciddi bir yan etki gözlenmedi. Hastalarda uygulamalarla ilgili ciddi bir komlikasyon izlenmedi.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY In our study, we evaluated the postoperative analgesic efficacy, effects on hemodynamic and respiratory system and adverse effects of lornoxicam administered İM, IV, PO preemptively and via PCA postoperatively. Besides, we aimed to control its preemptive efficacy by using control group. 40 patients, aged between 18-65 years and ASA I-II, were included in the study. For preemptive analgesia 8 mg lornoxicam was administired PO, İM, IV one hour before the operation. Preemptive analgesia was not performed in placebo group. All patients underwent general anaesthesia with larengeal mask. VAS and VRS pain scorings were done postoperatively when we were able to communicate with the patient when VAS > 3 using PCA; lornoxicam administration was began with 0.3 mg loading, 0.3 mg/h infusion, 0.3 mg bolus and 20 minutes lock-out time. It was increased to 0.6 mg loading, 0.6 mg/h infusion, 0.6 mg bolus and 20 minutes lock-out time and to 1 mg loading, 1 mg/h infusion, 1 mg bolus and 20 minutes lock-out time when VAS was ^ 5 and ^ 7 respectively. The 24 hour dose of lornoxicam did not exceed over 24 mg. Time to pain beginning, drug needing, VAS and VRS scores, hemodynamic and respiratory parameters of patients who are followed-up for 24 hours were recorded. We found that, in Grup K cases pain begining time was shorter, drug needing was higher, VAS and VRS skors at initial times were higher according to the other groups. Furthermore, the postoperative analgesia was better in groups having preemptive analgesia and there was no difference between IM, IV and PO administrations. We detected that lornoxicam only was enough as an analgesic in all groups. A serious adverse effect related to lornoxicam wasn't observed. We didn't observe a serious complication related to administrations in patients.