Esneyen çelik bağların Zonguldak kömür havzasında uygulanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 16462
  2. Yazar: İSMAİL AÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Uzunayak kömür madenciliğinde üretim faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması açısından tabanyollarının duraylılığı birinci derecede önemlidir. Tabaka hareketlerini, kalıcı bir defeormasyona uğramadan karşılayabilen esneyen galeri bağları, modern tabanyolu teknoloji sinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, esneyen çelik galeri bağlarının Zonguldak Taşkömürü Havzası'nda uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada önce, çelik galeri bağlarının temel unsurları çok yönlü olarak gözden geçirilmiştir. Sonra, esneyen çelik bağların teknolojisi detaylı olarak incelenmiş ve T-H tipi bağların kullanımı üze rinde özel olarak durulmuştur. Daha sonra da, esneyen bağların Türkiye Taşkömürü Kurumu Asma İşletmesi'nde uygulanabilirliği üze rinde durulmuştur. Bu amaçla yapılan çalışmalar aşağıda sıralanmıştır: Yerinde yapılan gözlemlere dayanarak, şu andaki tabanyolları rijit bağ tahkimatının bir değerlendirilmesi yapılmıştır. İngiltere'de Coventry Ocağı'nda rijit bağlarla T-H bağların kıyas lamasını amaçlayan bir yeraltı çalışması özetlenmiştir. Daha önce yapılmış ve Asma İşletmesi'nde esneyen bağların tasarımını amaçlayan bir çalışmanın kritiği yapılmıştır. - Esneyen çelik bağların kullanımı ve boyutlandırılmasını amaçlayan araştırma çalışmalarında takip edilecek bir prosedür önerilmiştir. Sonuçta, bu çalışmadan elde edilen önemli sonuçlar aktarılmış ve olası pilot uygulamalar gözönünde bulundurularak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The stability of gateroad is of prime importance for providing the continuity of coal production in longwall coal mining. The yieldable steel sets, which are capable of resisting the strata movements without permanent deformation, have become an indispensible part of modern gateroad technology. The aim of this study is to investigate the applicability of yieldable steel sets in Zonguldak Hardcoal Basin. In this study, firstly, the fundamental aspecsts of steel gallery supports have been throughly reviewed. Secondly, the technology of yieldable steel sets has been examined in detail and a special emphasis has been given to the use of T-H type steel arches. Thereafter, the study has been extended and focused on the applicability of yieldable sets at Asma Mine of Turkish Harcoal Enterprises. For this purporse, the following studies have been carried out respectively: - The current application of rigid steel sets at the gateroads has been evaluated through field observations. - The results of a comparative study of T-H and rigid steel arches, used at a gateroad of Coventry Mine in England, have been summarized. - A critical assessment of a previous study, involving in-situ measurements and dimensioning of yieldable steel sets at Asma Mine, has been made. - A procedure hase been proposed for a research study, involving use and dimensioning of yieldable steel arches. Finally, the fundamental results of the study have been presented and recommendations have been given with an eye towards possible pilot applications.