The sources and limits of authenticity in contemporary architecture
Çağdaş mimarlıkta özgünlüğün kaynakları ve sınırları
- Tez No: 695769
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde mimari özgünlük arayışı, çoğu zaman ekonomik ve politik amaçlar doğrultusunda, bilgi iletişim teknolojileri ve kapitalist düzenin ortaya koyduğu görsel kültürden beslenen, biçime odaklı bir pratiğe evrilmiştir. Özellikle popüler ve profesyonel kültürde, mimari eserin temelini oluşturan düşüncelerden ziyade, kısa süreler içerisinde etki yaratabilen biçimsel unsurları belirleyici olmaktadır. Bunun karşısında bu tezde, tasarımın düşünsel kurgusu veya kavramsal arka planı özgünlüğün en kapsamlı kaynaklarından biri olarak değerlendirilmektedir. Akademik çevrelerde ise orijinallik postmodern sanat üretimine kadar mutlak sıfır noktası tanımlamayı hedefleyen bir arayış olarak görülmüştür. Tüketim toplumu ve yeniden üretim tekniklerinin etkileriyle sınırları esneyen sanat üretimi ve bunların kuramsal yorumları kopya, taklit ve yeniden üretim gibi teknikleri özgün ve orijinal üretimin bir parçası haline getirmeye başlamakla birlikte söz konusu kavramları sorgulamaya açmıştır. Orijinallik kavramı 20.yüzyılın başından bu yana salt“köken”e ilişkin olmaktan uzaklaşıp, zamanla kapsamı genişleyerek bu tezde sınırları tartışılan özgünlük kavramına yaklaşmaktadır. Çoğu mimari tasarım öğesi (fikir, biçim, teknik) için belirli ölçülerde öncüllerden ve ardıllardan bahsedilebilir. Ancak özgünlük çoğunlukla geçmişe dönük bir analizle anlamlandırılmaya çalışılan bir nitelik olmuştur. Geleceğin ve olasılıkların önemi, özgünlük arayışında göz ardı edilmektedir. Her şeyin birbirinin kopyası olduğu çağdaş dünyada, geçmişle kurulan ilişkilerde naif aktarımcılık ile eleştirel referans arasındaki fark çalışmanın sorgu odaklarından biridir. Geleceği merkezine alan değerlendirmelerde ise, ürünün ortaya çıktıktan sonra yapılı/sosyal çevresine, mimari ortama olan etkisi ve gelecekteki çeşitli çalışmalara referans olma potansiyeli ön plana çıkarılmaktadır. Bu tezde mimari özgünlüğün yapısı“referanslar sistemi”olarak adlandırılan bir ilişkiler ağı üzerinden çalışılmıştır. Bu ilişkiler ağı mimari tasarımı direkt veya dolaylı olarak ilgilendiren her türlü alanla, olayla, biçimle, teknikle ve yöntemle ile kurulan sayısız ve çeşitli ilişkilerle kurgulanır. Bu çeşitliliği çerçevelemek adına tezde özgün mimari üretimin kaynakları ve sınırları, mimari tasarımdaki etkinlikleri ölçüsünde belirlenmiş olan baskın alanlar üzerinden çalışılmıştır. Bu alanların kapsamındaki tasarım öncelikleri, yapının özgün karakterinin baskın kurucu öğeleri olarak çalışabileceği gibi, hiyerarşik olmayan bir yapının parçası da olabilirler. Bu çalışmada bir yapıya bütünüyle özgün veya orijinal etiketleri yapıştırmanın tartışmalı yanları vurgulanarak, yapının belli niteliklerine yönelik yapılacak kısmi değerlendirmeler desteklenmektedir. Sonuç olarak özgünlük, mimari ürünleri tanımlamak için ortaya koyulan bir etiketten ziyade, onların mimari niteliklerini anlamanın ve eleştirmenin bir aracı olarak öne çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Regulated by economic and political ambitions, the pursuit of authenticity has evolved into a practice, which is oriented towards formal novelty. This practice is cultivated by the visual culture, emerged in consequence of the developments in information and communication technologies and the capitalist system of operations. Especially in popular and professional culture, the formal characteristics of the architectural work has become the most effective determinant of its authenticity claim, rather than the essential ideas that constitute the design. In this study, the intellectual framework or the conceptual background of any architectural product is considered as one of the most prominent and comprehensive sources of its authentic nature. Within academic culture, up until postmodern artistic production, the search for an absolute origin, a beginning from ground zero is considered to be essential for producing original artworks. The repercussions of consumer society and reproduction techniques has defined new ways of producing and evaluating art, hence provoking an intellectual inquiry on the concepts of copy, imitation and reproduction. The association of originality with the“origin”has started to diminish since the beginning of 20th century, bringing it closer to the concept of authenticity, boundaries of which are discussed throughout this study. Any architectural design element (idea, form, technique) can be associated with antecedents and subsequences to a certain extent. However, authenticity has often been discussed and evaluated solely by means of retrospective analyses, while the significance of the future and potentialities are often neglected. In a world that everything is a copy of another, this study concentrates upon the difference between direct copying and critical referencing, regarding the relationships established with the past. In future oriented discussions, the emphasis is put on the effects of the building after its realization upon the surrounding social/built environment, on architectural field and its potentiality to become a reference point for future works. In this thesis, the structure of architectural authenticity is studied through a complex network defined as“system of references”. This complex network is formed with multitude of relationships defined between various domains, events, forms, techniques and methods that are directly or indirectly relevant to architectural design. In order to enframe this extensive scope, the sources and limits of architectural authenticity is studied through prominent domains that have a significant influence on the discipline. Design considerations and priorities within these prominent domains can act as the prominent constituent of the building's authenticity, or may become a part of a non-hierarchical structure. It is both controversial and difficult to label an architectural product as original or authentic in its entirety, hence this study promotes fractional assessments on its specific architectural qualities. As a result, authenticity is not conceived as a label to define or classify an architectural work, but rather portrayed as a tool of comprehending and criticizing its architectural characteristics.