Echinococcus granulosus protoskolekslerinin in vitro geliştirilmesi ve antiparaziter ilaçların protoskolisidal etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 164637
  2. Yazar: ABDULLAH GÜVENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT HÖKELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Echinococcus granulosus'un larval veya metasestod formunun insanlarda meydana getirdiği hastalığa kistik ekinokokkozis (kistik ekinokokkozis=KE) adı verilmektedir. KE dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de yaygm olarak görülmekte ve insan sağlığı, hayvan sağlığı ve ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda ultrasonografi eşliğinde girişimsel yöntemlerle ve ilaçlarla tedavi araştırmalarına başlanmıştır. 1970'li yıllarda Benzimidazole bileşiklerinin keşfedilmesinden sonra, 1980'li yıllardan bu yana bu ilaçların KE üzerindeki etkileri pek çok araştırmacı tarafından incelenmektedir. İlaçların etkinliklerini araştırmak amacıyla, ön çalışmalar için kullanılan hayvan modellerini gerçekleştirmek zordur ve in vitro modellere ve metodlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmamızda, enfekte koyun ve sığır karaciğerlerinden elde ettiğimiz Echinococcus granulosus protokolekslerinin in vitro kültür ortamında üç günlük periyoddan sonra protoskolisidal ilaç ( Levamizol, Prazikuantel ve metronidazol) etkileşimlerini ve canlılık oranlarım araştırdık. İn vitro kültür ortamında protoskoleksler üzerinde Levamizol, Prazikuantel ve Levamizol+Prazikuantel kombinasyonları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında canlılık kaybı yaptığı gözlenmiştir. Levamizol+Prazikuantel kombinasyonunun protoskoleksler üzerinde 120 dk sonunda en etkili sonucu verdiği tespit edilmiştir. KE'de in vivo olarak farelerde kist gelişiminin uzun bir zamana gereksinim göstermesi nedeniyle in vitro çalışmaların özellikle ilaç denemelerinde kullanılmasının daha yararlı olacağı söylenebilir. Ayrıca bu çalışmamızda daha önce geliştirilen modifiye PAİR metodlarına açılım yapabilecek şekilde, protoskolekslerin canlılıklarına oldukça etkili ilaç konsantrasyonlarının kullanılabileceği sunucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The larval or metasestodes forms of Echinococcus granulosus brought into existance a zoonotic infection on humans is called cystic echinococcosis (cystic echinococcosis = CE). CE can be widely seen in our country as most part of the world and it is also important for human health, animal health and economy. Medical treatment has recently begun by percutaneous interventional methods and therapeutic modalities with the use of antiparasitic drugs with ultrasonografi. After having discovered of the compounds of Benzimidazole in 1970's. The effects of the drugs on CE has been studied by lots of researches since 1980's. For the purpose of studing the effectiveness of drugs, animal models used for prestudies is difficult to be realised and in vitro models and methods are needed. We studied the ratio of the liveliness and protoscolicidal drugs (levamisole, praziquantel and metronidazol) interactions of E. granulosus protoscolices which we got from infected sheep and cattle livers in in vitro culture environment after three days of periods. The loss of liveliness was observed when levamisole, praziquantel and levamisole + praziquantel combinations to be compared with control group over protoscolices in in vitro culture environment. With the studies of levamisole + praziquantel combinations It was determined that it gives the most efficient results ater 120 minutes on protoscolices. Because of the fact that cyst development in mice takes a long time as in vivo in CE, it is of the opinion that in vitro studies will be more effective when they are especially used in drug experiments. Furthermore in this study, it is of the opinion that much more efficient drug concentrations can be used for the liveliness of protoscolices can expand to the modified Percutaneous aspiration injection and reaspiration methods developed before.