Üç farklı kök kanal dolgu tekniğinin elektrokimyasal ve boya penetrasyon yöntemleriyle apikal sızdırmazlıklarının incelenmesi
Evaluation of apical sealing ability of three different root canal obturation techniques with electrochemical and DYE penetration methods
  1. Tez No: 164638
  2. Yazar: UĞUR İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET ÜÇ FARKLI KÖK KANAL DOLGU TEKNİĞİNİN ELEKTROKİMYASAL VE BOYA PENETRASYON YÖNTEMLERİYLE APİKAL SIZDIRMAZLIKLARININ İNCELENMESİ Uğur İNAN, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Şubat 2005 Bu in vitro çalışmada, üç farklı kök kanal dolgu tekniğinin apikal sızdırmadığının boya penetrasyon ve elektrokimyasal yöntemle incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda periodontal ve protetik nedenlerle çekilmiş 132 adet üst santral diş kullanılmıştır. Dişler step-back tekniği ile prepare edildikten sonra her biri 20 dişten oluşan 6 gruba ayrıldı ve kök kanal dolguları soğuk lateral kondenzasyon, devamlı ısıyla obturasyon (System B) ve termoplastik kor tekniği (Thermafil) ile yapıldı. Kalan 12 diş ise her bir deney grubu için üçer dişten oluşan iki pozitif, iki negatif kontrol grubu olarak kullanıldı. Soğuk lateral kondenzasyon, devamlı ısıyla obturasyon ve termoplastik kor tekniği ile doldurulan 3 gruptaki dişlerin apikal sızıntısı elektrokimyasal deney ile incelendi. Elektrokimyasal yöntemde ölçümler 1 gün, 1 hafta, 2 hafta, 3 hafta ve 4 haftalık sürelerde yapıldı. Diğer 3 gruptaki dişlerin apikal sızıntısı ise boya penetrasyon yöntemi ile değerlendirildi. Dişler 7 gün süre ile çini mürekkebinde bekletildi. Dekalsifikasyon ve dehidratasyon işlemlerini takiben metil salisilat kullanılarak şeffaflaştırman dişlerdeki boya penetrasyonu stereomikroskop altoda incelendi. Hem elektrokimyasal hem de boya penetrasyon deneyinin sonuçlarına göre termoplastik kor tekniği (Thermafil) apikal sızdırmazhk yönünden daha başarılı bulunmuştur. Ortalama apikal sızıntı, tüm gruplarda zamana bağlı olarak artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF APICAL SEALING ABILITY OF THREE DIFFERENT ROOT CANAL OBTURATION TECHNIQUES WITH ELECTROCHEMICAL AND DYE PENETRATION METHODS Uğur İNAN, Ph.D.Thesis Ondokuz Mayıs University, Samsun, February 2005 The purpose of this in vitro study was to compare the apical microleakage of three different root canal obturation techniques with dye leakage and electrochemical methods. 132 maxillary central incisors which were extracted for periodontal and prosthetic reasons were selected for this study. The preparation of the teeth were completed by step-back technique and the teeth were randomly divided into 6 groups of 20 teeth each. The roots were obturated by cold lateral condensation technique, continuous wave of condensation technique (System B) and thermoplastic core technique (Thermafil). The remaining 12 roots were used as 2 positive and 2 negative controls of 3 teeth in each group. The apical microleakage of 3 groups obturated with cold lateral condensation, continuous wave of condensation and thermoplastic core technique was assessed with electrochemical method. Electrochemical leakage was measured at the beginning, 1st day, 1st week, 2nd week, 3rd week and 4th week. The apical microleakage of other 3 groups was measured with linear dye penetration method. The teeth were kept in india ink for 7 days, rendered transparent by using methyl salicilayte and examined under stereomicro scope. In conclusion, in both electrochemical and dye penetration experiments, thermoplastic core technique (Thermafil) was found to be more successful for apical sealing. Mean apical leakage was increased in time in all groups.