Echinococcus granulosus protoskolekslerinden in vitro mikrokist geliştirilmesi ve albendazole ve mebendazole'ün mikrokistler üzerindeki in vitro etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 111787
  2. Yazar: HATİCE ERTABAKLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİYE ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Kistik ekinokokkozis (CE), E. granulosus' un larval formunun sebep olduğu zoonotik bir enfeksiyondur. Türkiye'nin de dahil olduğu dünyanın pek çok bölgesinde halen önemli bir halk sağlığı ve ekonomik problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde cerrahi girişim CE tedavisinde halen asıl tedavidir. Benzimidazole türevlerinden Albendazole ve Mebendazole'ün, son yıllarda hidatik kist tedavisinde cerrahiye yardımcı veya alternatif olarak kullanımı ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, E.granulosus protoskolekslerinden in vitro besiyeri ortamında 3 ayda minyatür hidatik kistler geliştirilmiş ve bu kistler üzerinde Albendazole ve Mebendazole'ün in vitro etkileri araştırılmıştır. Her iki ilacın da minyatür hidatik kistler üzerinde etkinlik gösterdiği, Albendazole ile Mebandazole karşılaştırıldığında ise; sadece düşük dozda 7'inci günde fark bulunamazken, 15'inci ve 30'uncu günlerde Albendazole'ün daha etkili olduğu gözlenmiştir. Minyatür hidatik kistlerin ilaç araştırmaları ve deneysel çalışmalarda kullanılabilecek in vitro bir model olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human cystic echinococcosis (CE) is a zoonotic infection caused by larval forms (metacestodes) of E.granulosus. CE is still an important public health and economic problem in many parts of the world including Turkey. Surgical intervention is still the treatment of choice for CE. Recent years, the chemoterapeutic treatment of hydatid disease in man, as an supplementary or alternative surgery, has been widely studied using the Benzimidazole derivates, Albendazole and Mebendazole. In this study, the miniature hydatid cysts were developed in culture media from E.granulosus protoscolices and in vitro efficacy of Albendazole and Mebendazole were investigated on miniature hydatid cysts. Both of drugs were found effective on miniature hydatid cysts. When Albendazole and Mebendazole were compared with each other; although there was no statistically significant difference between low doses on 7th days, on 15th and 30th days Albendazole treatments were found more effective than the others. As a result of this study, the miniature hydatid cysts can be used as an in vitro model for drug investigations and experimental studies in future.