Herbst apareyinin sınıf II malokluzyon tedavisinde dento-fasiyal yapıya etkilerinin incelenmesi
The investigation of effects of Herbst appliance therapy on dento-facial complex in patients with class II malocclusion
- Tez No: 164651
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÎV ÖZET HERBST APAREYİNİN SINIF II EÜÂLOKLUZYON TEDAVİSİNDE DEMTO-FÂSİYÂL YAPIYA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Demet KATAR SEVİLMİŞ, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Ocak, 2005 Bu çalışma, iskeletsel sınıf II malokluzyona sahip hastalarda Herbst apareyinin maksiller ve mandibuler iskeletsel ve dentoalveolar değişimleri incelemek ve bu değişimleri aynı malokluzyona sahip tedavi edilmemiş bireylerden elde edilenlerle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Genel klinik muayenelerin sonucunda, alt çenenin geride konumlanmasından kaynaklanan iskeletsel sınıf 2, dişsel sınıf II bölüm 1 malokluzyona sahip, pubertal büyüme periyodunda ve fonksiyonel ortodontik tedavi uygulanmasında bir sakınca olmayan (TME semptomu bulunmayan) 17 birey (10 kız ve 7 erkek) araştırma grubu için seçilmiştir. Aynı malokluzyona ve büyüme periyoduna sahip, herhangi bir nedenle fonksiyonel ortodontik tedavinin yapılamadığı hastalar da kontrol grubu için seçilmiştir. Araştırma grubuna sabit ortodontik tedavi ile birlikte Herbst apareyi 6 ay süreyle uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve 6 ay sonrası alman lateral sefalometrik röntgenler analiz edilmiştir. Herbst apareyi ile maksiller büyüme inhibe edilmiş, maksiller düzlem aşağı doğru eğilmiştir. Bununla birlikte, mandibuler büyüme stimüle edilmiş ve arttırılmıştır. Mandîbuia, 6. aynı sonunda, kontrol grubundan daha fazla öne doğru gelmiştir. Mandibuler uzunluk ve ramus yüksekliği artmıştır. Çeneler arası sagittal ilişki düzelmiştir. Sınıf II büyük azı ilişki sınıf I büyük azı ilişkiye taşınmıştır. Overjet ve overbite araştırma grubunda önemli derecede azalmıştır. 6. ayın sonunda, alt kesici dişler, öne doğru hareket edip intrüze ve protrüze olurken, üst kesici dişler, distalize ve ekstrüze olmuş ve dikleşmiştir. Maksiller büyük azı dişler, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, önemli miktarda distalize ve intrüze olmuştur. Buna karşın, mandibuler büyük azılar meziale hareket etmiştir. B' ve Pog' noktalan TVL'ye göre öne doğru hareket etmiş, ve yumuşak doku profil dışbükeyliği azalmıştır. Sonuç olarak, sabit ortodontik tedaviyle birlikte uygulanan Herbst apareyinin iskeletsel sınıf 2, dişsel sınıf II bölüm 1 maîokluzyonlann tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF EFFECTS OF HERBST APPLIANCE THERAPY ON DENTO-FAC1AL COMPLEX IN PATIENTS WITH CLASS II MALOCCLUSION Demet KATAR SEVİLMİŞ, Ph.D. Thesis Ondokuz Mayıs University, Samsun, January, 2005 This study was performed to investigate the maxillary and mandibular skeletal and dentoalveolar changes induced by Herbst appliance treatment in patients who had skeletal class II malocclusion and to compare these changes with that of untreated class II patients. 17 (10 female and 7 male) subjects were chosen for investigation group from out of general clinical intake, according to following characteristics: skeletal class II, dental class II division 1 malocclusion, retrognathic mandible, patients in pubertal growth period and functional orthodontic therapy is indicated (with no TMJ symptoms). Patients, who had same malocclusion and growth period and functional orthodontic therapy could not be performed because of any reason, were chosen for control group. The integrated Herbst appliance was applied in the investigation group over six months. Lateral cephalograms taken before the application of Herbst and after 6 months were analyzed. The results as follows: Herbst appliance inhibited maxillary growth. Maxillary plane tipped downward. Mandibular growth, however, was stimulated and increased. Mandibula, at the end of 6 months, moved forward more than control group. Mandibular length and ramus height increased. Sagittal intermaxillary jaw relationship improved. Class II molar relationship was carried to class I molar relationship. Overjet and overbite were decreased significantly in the investigation group. Upper incisor teeth distalised, extruded and uprighted at the end of 6 months, while, lower incisors moved mesially, intruded and protruded. Maxillary molar teeth, significantly distalised and intruded in comparison with control group, whereas, mandibular molars moved mesially. B' and Pog' points moved forward relative to TVL and soft tissue profile convexity decreased. In conclusion, integrated Herbst appliance was found to be affective in the treatment of skeletal class 2, dental class II division 1 malocclusions.