Sınıf II maloklüzyon tedavisinde kullanılan carriere motion ve herbst apareylerinin 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi (3 dımensıonal fınıte element method - 3D fem) ile karşılaştırılması
Comparison of carriere motion and herbst appliances used in class ii malocclusion treatment with 3 dimensional finite element method (3D fem)
  1. Tez No: 837826
  2. Yazar: ORHUN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Sınıf II maloklüzyon tedavisinde kullanılan Carriere Motion ve Herbst apareylerinin oluşturduğu etkilerin 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi (3D FEM) ile karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda bu iki aparey 3D FEM yöntemiyle incelenmiştir. Her bir aparey için ayrı modelleme ihtiyacı olduğundan 2 modelleme yapılmıştır. Birinci modelde döküm Herbst apareyin modellemesi yapılmıştır. Bilgisayar programında elde edilen modeller üstünde üst çene posterior dişleri ve alt çenede de kaninler ve tüm posterior dişleri kapsayacak krom kobalt döküm splintler dişler üzerine uygulanmıştır. Yapılan çalışmalarda mandibula önde konumlandığında temporal kasın posterior kısmının istirahat halinde 12 N kuvvet ortaya çıkardığı bulunmuş. Bizde bu çalışmalardan referans alarak Herbst apareyinin kuvvetini 12 N olarak uyguladık. İkinci modelde ise Carrier Motion apareyi kullanılmıştır. Paslanmaz çelikten yapılan bar şeklinde aparey üst kanin ve molar dişlere yapıştırılmıştır. Alt çenede ise 7 numaralı dişlere tüp yerleştirilmiş ve essix apareyi uygulanmıştır. Ağız içi üst kaninden alt molar dişe uygulanan lastikler ile kuvvet uygulanmıştır. Yapılan çalışmalarda Carriere Motion apareyi için tavsiye edilen intraoral elastik olan Henry Schein Orthodontics'in force 2 elastiğinin 540 gr kuvvet uyguladığı bulunmuştur. Biz de bu çalışmalardan referans alarak Carriere Motion simülasyonunda 540 gr kuvvet uyguladık. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre dişlerde oluşan yer değiştirme miktarı Herbst simülasyonunda daha fazla bulunmuştur. Her iki apareyde de Maksilladaki dişlerde distalizasyon mandibuladaki dişlerde ise mezializasyon oluşmuştur. Herbst simülasyonunda kondil ve diskte oluşan stres miktarı Carriere Motion apareyine göre daha fazla bulunmuştur. Maksiller kemikte de oluşan stres noktaları Carriere Motion simülasyonunda daha çok dentoalveolar bölgedeyken Herbst simülasyonunda ise en yüksek stres noktası zigomatikomaksiller sütur bölgesinde oluşmuştur. Sonuç: Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre Herbst apareyinin dental ve iskeletsel etkisi Carriere Motion apareyine göre daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is aimed to compare the effects of Carriere Motion and Herbst appliances used in the treatment of Class II malocclusion with the 3D finite element method (3D FEM). Materials and Methods: In our research, these two appliances were analysed by 3D FEM method. Since separate modelling was required for each appliance, 2 models were made. In the first model, the cast Herbst appliance was modelled. On the models obtained in the computer programme, chrome-cobalt cast splints were applied on the teeth to cover the posterior teeth of the upper jaw and the canines and all posterior teeth in the lower jaw. In the studies, it was found that when the mandible is positioned in front, the posterior part of the temporal muscle produces a force of 12 N at rest. We applied the force of the Herbst appliance as 12 N, taking reference from these studies. In the second model, the Carrier Motion appliance was used. The bar-shaped appliance made of stainless steel was attached to the upper canine and molar teeth. In the lower jaw, the tube is placed on the teeth numbered 7 and the essix appliance is applied. Intraoral force was applied with intraoral elastics from the upper canine to the lower molar tooth. In the studies, it was found that Henry Schein Orthodontics' force 2 elastic, which is the recommended intraoral elastic for the Carriere Motion appliance, exerts 540 g of force. Taking reference from these studies, we applied a force of 540 g in the Carriere Motion simulation. Results: According to the results of the analyses, the amount of tooth displacement was found to be higher in the Herbst simulation. Distalisation of the maxillary teeth and mesialisation of the mandibular teeth occurred in both appliances. The amount of stress on the condyle and disc was higher in the Herbst simulation than in the Carriere Motion simulation. The stress points in the maxillary bone were mostly in the dentoalveolar region in the Carriere Motion simulation, while the highest stress point in the Herbst simulation was in the zygomaticomaxillary suture region. Conclusion: According to the findings obtained in our study, the dental and skeletal effects of the Herbst appliance were found to be higher than the Carriere Motion appliance.