Orta yaş sedanter obez bayanlarda düşük kalorili diyet ile farklı egzersiz türlerinin fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
The comparing effects of low calory diet and different types of exercise of the physical and physiological parameters of middle-aged sedantery women
  1. Tez No: 164653
  2. Yazar: KÜRŞAT ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
S.OZET ORTA YAŞ SEDANTER OBEZ BAYANLARDA DÜŞÜK KALORİLİ DİYET İLE FARKLİ EGZERSİZ TÜRLERİNİN FİZİKSEL VE FİZYOLOJİK PARAMETRELER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmada İstanbul'daki özel bir obezite polikliniğine 1 Ocak-i Mart 2006 tarihleri arasında başvuran diabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı olmayan 60 sedanter orta yaş obez bayana 3 farklı yöntem uygulayarak fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sedanter obez olgunlar 3 gruba ayrılmıştır. 1. gruba diyet ile step aerobik egzersizi verilmiştir (n=20). 2. gruba diyet ile yürüyüş egzersizi verilmiştir (n=20). 3. gruba ise sadece diyet uygulanmıştır. 1. gruba 10 hafta süresince, haftada 3 gün bir saat step aerobik egzersiz ve diyet uygulanmıştır. 2.gruba haftada 3 gün, bir saat yürüme egzersizi ile diyet uygulanmıştır. Olguların vücut ağırlığı ve boy, vücut yağ yüzdesi, vücut kitle indeksi (BMI), çevre ölçümleri, esneklik ölçümleri, total kolesterol ve kan değerlerinin ölçümleri yapılmıştır. Olgulara uygulanan tüm ölçümler ve testler, antrenman programı başlamadan önce ve antrenman programı bittikten sonra olmak üzere iki kere yapılmıştır. Çalışmanın sonunda; 1. ve 2. gruptaki olguların vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, vücut kitle indeksi'nde, total kolesterolde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Çevre ölçümlerinde ve LDL kolesterolde azalma saptanmıştır. Fakat istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Esneklik ölçümlerinde ise her üç grupta da artış gözlemlenmiştir. Fakat istatistiksel açıdan anlamlı bulunamamıştır. Yapılan testler sonucunda her üç gruptada MET değerleri ve egzersiz sürelerinde artış saptanmıştır.MET değerlerinde en büyük artışın i. grupta, egzersiz sürelerinde istatiksel açıdan artışın hem 1.grupta hem de 2.grupta olduğu görülmüştür. Sonuç olarak şişmanlığın (obezite) tedavisinde etkili sonuçlar için diyet ve egzersiz birlikte uygulanmalıdır. Bu step-aerobik+diyet veya yürüme+diyet şeklinde olabilir. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak kilo vermede en etkili tedavi yönteminin step-aerobik+diyet yöntemi olduğu söylenebilir. 79
Özet (Çeviri)
9.ABSTRACT THE COMPARING EFFECTS OF LOW CALORY DIET AND DIFFERENT TYPES OF EXERCISE OF THE PHYSICAL AND PHYSIOLOGICAL PARAMETERS OF MIDDLE- AGED SEDANTERY WOMEN The aim of this study was to explore the physical and physiological parameters of three different methods tested on 60 young and middle aged sedantary women who have applied to a private obesity clinic in Istanbul between January 1 -March 1 2006. The sedantary obese subjects were divided into three groups. The first group was given step and aerobics exercises (n=20), the second group was given diet and walking exercise (n=20), the third group was given only diet. The first group was given step and aerobic exercises three times a week and diet in addition for a period of ten weeks. The second group was given walking exercises three times a week and diet in addition. The subjects were tested for body weight, body fat ratio, body mass index, body parameter measures, total cholesterol and blood values. All the tests on the subjects were repeated twice, before and after their assigned exercise programs. At the end of the study statistically significant differences were found between the body weight, body fat ratio, body mass index and total cholesterol values of the subjects between first and second groups. There was an decrease in body parameter measures and LDL cholesterol levels, but these findings were statistically insignificant. It was also observed an increase in the flexibility measurements of all three groups which were also statistically insignificant. The results of performed tests demonstrated an increase in the MET values in all three groups. The greatest and statistically signiticantincrease has been observed in the s 801. group and 2.group. As a conclusion, for efficient results concerning the treatment of obesity, diet and exercise should be carried out simultaneously. The treatment can contain step- aerobics+diet or walking+diet. Based on the findings of this study, it can be claimed that the most efficient method for losing weight is the step-aerobics + diet method. 8]