Çok aboneli çağrı sistemi
- Tez No: 16466
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bina içinde veya dışında merkezi bir ünite aracılığa ile kişiler arasında iletişimi sağlayan lokal bir çağrı cihazı sistemi tasarımlanarak gerçekleştirilmiştir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucu, tasarımı yapılacak olan sistemde PHILIPS firmasının geliştirmiş olduğu iki tümleşik devrenin özellikle kullanımına karar verilmiştir. Bunlardan biri düşük güç harcaması olan, VHF bandında çalışabilen alıcı tümleşik devresi UAA 2033T, diğeri ise son yıllarda uluslararası düzeyde, çağrı cihazı sistemleri için kabul edilmiş POCSAG kodunu çözen ve istenen çağrı sinyallerini üreten PCA 5000 AT kod çözücü tümleşik devresidir. Sistemde çok geniş kapsamlı olan POCSAG standardı amaca uygun hale getirilip basitleştirilerek kullanılmıştır. Tez çalışması daha ziyade bu kodun üretilmesi, işlenmesi ve iletilmesini içeren devre tasarımları üzerinde ağırlık kazanmış olup alıcı ve verici ünitelerindeki yüksek frekansla ilgili birimler gerçekleştirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a local paging system which provides communication between people inside or outside the buildings was designed and constructed. After literature survey, it was decided to use two special integrated circuits produced by Philips. One of the IC chips is UAA S033T which has very low power consumption and can work in VHF band. The other chip is the PCA SOOOAT decoder, which decodes the Pocsag data, also produces the required paging signals. In this system, the Pocsag standard which has a wide application area, was simplified and used for our aim. The thesis was focused on generation, transmission and processing of this code. The receiver and transmitter sections of the system were not Implemented.