Çok değişkenli sistemlerin frekans bölgesinde çözümlemesi ve tasarımı
  1. Tez No: 16465
  2. Yazar: NUR SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SİLİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, kontrol sistemlerinin frekans bölgesi tasarım met odlarından, tek girişli tek çıkışlı sistemlerde yaygın olarak kullanılan, Nyquist ölçütü çok değişkenli sistemlere genelleştirilmiş ve tasarım amacına yönelik bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Çok değişkenli sistemlerin incelenmesinde düz Nyquist metodundan ziyade ters Nyquist dizisi CINA3 metodu kullanılmaktadır. Ele alman çok değişkenli bir sistemde öncelikle, giriş ve çıkışlar arasındaki etkileşimin minimuma indirgenmesi, bu şekilde sistemin birden fazla tek döngülü alt sistemler haline dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Köşegen baskın bir sistemde bu alt sitemlerden her birinin diğerlerinden bağımsız olarak ele alınması ve literatürde mevcut "klasik tasarım yöntemlerinin kullanılması mümkün olmaktadır. Geliştirilen bilgisayar programı değişik örneklere uygulanmış ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the use of Nyquist criterion, which is one of the well established control design methods for single input single output systems is extended to the case of multi variable systems. The Inverse Nyquist Array CINA3 method rather than Direct Nyquist method is used in the investigation of multi variable systems. It is firstly aimed to minimize the interaction between the various inputs and outputs of the system under consideration and to convert the multi variable system to a number of single loop subsystems. Thus, for a diagonal dominant system, it is possible to consider each of these subsystems independently and to use the classical design methods presented in the literature. The computer program developed for design purposes is applied to different examples and the simulation results are discussed in detail.