Çiçek dağı ve çevresi (Posof/Kars) florası üzerine bir araştırma
- Tez No: 16467
- Danışmanlar: PROF.DR. SADIK ERİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu araştırma, Çiçek Dağı ve Çevresinin (POSOF/KARS) Florasını içermektedir. Araştırma alanından 1982-1983 ve 1985-1987 yıllan arasında 1488 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin taksonomik değerlendirmesiyle 82 familyaya ait 334 cins, 728 tür 18 alt tür ve 10 varyete saptanmıştır. Böylece alanda toplam 756 takson toplanmıştır. Ayrıca başka araştırıcıların saptadığı, bizim toplayamadığımız 6 türün ilavesi ile cins sayısı 337, tür sayısı 734 ve takson sayısı ise 762'yi bulmaktadır. Bu taksonlardan 1 tanesi (Chaerophyllum sp. nov.) bilim dünyası için yeni, 3 tanesi CCampanula thrachelium L. subsp. tharchelium, Malus svlvestris Miller subsp. svlvestris ve Ligu- laria sibirica L.) Türkiye Florası için yenidir. 734 türün 44 tanesi A9 karesi için yeni kayıt durumundadır. Bu 44 türden 4 tanesi (Onosma linearilobum Hauskn. et H. Riedl., Angelica svlvestris L. var. stenoptera Lallem, Minuartia corymbulosa (Boiss. et Bal) McNeill var. breviflora (Boiss.) McNeill, Nonea karsensis M. Popov tip örneğinden sonra ilk defa toplanmıştır. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılım oranlan şöyledir: Avrupa-Sibirya elementleri % 14.6 (107), Hirkan-Öksin % 3.1 (23), Iran-Turan % 12.6 (92), Karadeniz % 11.9 (88) ve Akdeniz elementleri % 1 (7)'dir. Alanda toplam 22 (% 2.7) endemik tür toplanmıştır. Bunlardan 9 tanesi endemik Karadeniz elementidir. Toplam türlerin 9'u Pteridophvta, 725'i Spermatophvta divizyosuna aittir. Gymnosparmae altdivizyosu 7 tür, Angiospennae altdi vizyosu 718 tür içermektedir. Angiospermlerin 646'sı Dicotvledones. 72'si ise Monocotvledones sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayısına göre alandaki en büyük 10 familya sırasıyla; Asteraceae (115) Fabaceae (46), Lamiaceae (42), Rosaceae (39), Scrophulariaceae (38), Brassicaceae (34), Carvophvllaceae (34), Poaceae (33), Apiaceae (32), Ranunculaceae (22)'dir. İlk 10 sırayı alan cinsler ise, Geranium (11), Veronica (11), Centaurea (10), Campanula (10), Şilene(lO), Trifolium (9), Circium (9), Ranunculus (9), Astragalus (9), Scrop- hularia (9)'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research covers the Flora of Çiçek Mountain (Posof/KARS) and its surroun dings. Between 1982-1983 and 1985-1987, 1488 plant specimens have been collected from the research area. With the taxonomic investigations of these materials 334 genera and 728 species, 18 subspecies and 10 varieties belonging to 82 families have been established. 756 taxa have been collected from the area totaly. By adding the 6 species which collected by other researchers, the total number of genera, species and taxa increase to 337, 734 and 762 respectively. One of these taxa, a Chaerophyllum specimen is new to science. Malus sylvestris Miller subsp. slyestris and Campanula thrachelium L. subsp. thrachelium are new subspecies for Turkey and Ligularia sibiri- ca L. is also new for Turkey in the rank of genus. 44 of 734 species have been recorded for the first time from square A9. Four of these (Onosma linearilobum Hauskn. ex H. Riedl., Angelica sylvestris L. var. stenoptera Lallem, Minuartia co- rymbulosa (Boiss. et Bal) McNeill var. breviflora (Boiss.) McNeill, Nonea karsensis M. Popov have been collected for the first time after type specimens. The rates of the species which are included in the certain phytogeographical regions are as follows: Euro-Siberians 14.6 % (107), Irano-Turanians 12.6 % (92), Euxines 11.5 % (88) 11.5 %, Hyrcano-Euxines 3.1 % (23), Mediterraneans are 1.1 % (7). Totaly 2.7 % (22) endemic species have been collected from the area. 9 of these are Endemic Euxine elements. Nine species belong to Pteridophvta whereas 725 species belong to Spermatophvta. Gvmnospermae and Angiospermae subdivisions have 7 and 718 species respectively. Dicotyledones and Monocotyledones have 646 and 72 spe cies respectively in Angiospermae. The greatest 10 families according to their species number in the area as follows: Asteraceae (1 15), Fabaceae (46), Lamiaceae (42), Ro- saceae (39), Scrophulariaceae (38), Brassicaceae (34), Carvophyllaceae (34), Poaceae (33), Apiaceae (31), Ranunculaceae (22). The greatest 10 genera are Geranium (11), Veronica (1 1), Centaurea (10), Campanula (10), Silene (10), Trifolium (9), Circium (9), Ranunculus (9), Astragalus (9), Scrophularia (9) as well.