Ovariektomi yapılmış sıçanlarda oksidatif stresin osteoprotegrin ekspresyonuna etkileri
  1. Tez No: 164669
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Menapoz sonrası estrojen eksikliği ile birlikte reaktif oksijen türlerinin üretiminde artma olmaktadır ve estrojen endoiel hücrelerinde ve osteoblastiarda NO üretimini uyarabilmektedir. Ateroskleroz ve osteoporoz patogenezinde oksidatif stres artışının ortak bir yol olduğunu belirten birçok çalışma vardır. Buna karşın bu parametrelerde tedavi ile nasıl bir değişim olduğu net olarak bilinmemektedir. Bu çalışmaya her bir grupta 8 adet içeren 4 Wistar Albino sıçan grubu alınmıştır. Sıçanlardan bir grubuna (n=16) bilateral ovarlektomi yapıldı. Diğerlerine (n=8) taklit cerrahi operasyon uygulandı. Ovarlektomi yapılan grubun bir kısmına (Raloksifen grubu, n=8) operasyondan sonraki 24 saat içerisinde raloksifen 3 mg/kg dozdan oral besleme tüpleri ile her gün verildi. Diğer bir gruba 0,1 mg/kg dozdan 1 76-estradiol oral besleme tüpleri ile günlük olarak verildi. Üçüncü grup (Kontrol grubu) ile taklit cerrahi (Taklit cerrahi grubu) yapılan grup aktif ilaç verilmeksizin %17.5 hydroxypropyi-{5-cyclodextrin 0,1 mg/kg oral yolla verildi. Oniki haftanın sonunda ötenazi uygulanan sıçanların aorta ve femur kemikleri alındı. Malondialdehid konsantrasyonları florimetrik yöntemlerle ölçüldü ve sonuçlar nmol MDA/mg protein olarak verildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Production of reactive oxygen species increases after menopause with estrogen withdrawal and estrogen itself causes a rapid increase in stimulation of NO production in endothelial ceils and osteoblasts. A iarge number of studies have shown that the common risk factor for atherosclerosis and osteoporosis is increased production of reactive oxygen species. Changes in oxidative stress parameters with treatments arenoi precisely known. Four groups of Wistar Albino rats with 8 in each group were included into this study. One group was sham operated and the rest were ovariectomized. Beginning 24 hours after the operation, raloxifene at a dose of 3 mg/kg was given to one of the groups and 1 7p-estradioi at a dose of 0.1 mg/kg to another group. The vehicle, 17.5% hydroxypropyi-p-cyciodextrin was administered to the ovariectomized vehicle group and sham operated group. After 12 weeks of treatment, all animals were sacrified and tissue samples of aorta and femur were collected. Maiondiaidehyde concentrations was measured with fiuorimetric method in ail tissue samples and the results were given as nmol MDA/mg protein.