Kronik sinüzitli hastalarda konvansiyonel radyografiler, komputerize tomografi ve endoskopinin preoperatif önemi
  1. Tez No: 60157
  2. Yazar: MUSTAFA AKŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
w ÖZET Günümüzde kronik sinüzitin etyolojisinde ostiomeatal kompleksin önemi daha sık vurgulanmakta ve cerrahi tedaviler bu bölgede yoğunlaştırılmaktadır. Kronik sinüzitti hastalarda cerrahi tedavinin yönlendirilmesi ve operasyon sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için iyi bir preoperatif diagnostik değerlendirme zorunludur. Bu amaçla kronik sinüzit semptomları nedeniyle Ocak 1996 ile Ekim 1996 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 60 erişkin hasta değerlendirilmeye alındı. Daha önce nazal kavite ve sinüslerle ilgili operasyon geçinmemiş olanlar çalışmaya dahil edildi. Konvansiyonel radyografiler, komputerize tomografi ve nazal endoskopi kullanılarak prospektif olarak çalışıldı. Ostiomeatal bölgedeki anatomik varyasyonlara ve mukozal anormalliklere özel ilgi gösterildi. Anatomik varyasyonlara; septum deviasyonu, konka bülloza, paradoksal orta konka, mediale deviye uncinate process, uncinate bulla, büyük etmoidal bulla, agger nazi hücresi ve Haller hücresi dahil edildi. Bu anatomik varyasyonlar hastaların %73.3'ünde tespit edildi. Hastaların %91.7'sinde mukozal anormallikler saptandı. Mukozal anormalliklerin en sık görüldüğü bölge anterior etmoid hücreler olarak belirlendi (%81.7). Bunu sırasıyla maksi İler sinüs, frontal sinüs, posterior etmoid hücreler ve sfenoid sinüs izlemektedir. Anterior etmoid bölge veya infundibulum hastalığı bulunan vakaların yaklaşık olarak %80'inde maksi İler veya frontal sinüs hastalığı tespit edildi. Anterior etmoid bölge veya infundibulum hastalığı ile maksi İler veya frontal sinüs hastalığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Kronik sinüzitli hastaların preoperatif değerlendirilmesinde konvansiyonel radyografiler yetersiz kalmaktadır. Koronal planda yüksek rezolüsyonlu komputerize tomografi ve diagnostik nazal endoskopinin birlikte kullanılması ideal metoddur. İA
Özet (Çeviri)
^ SUMMARY Today, ostiomeatal complex is given more emphasis in the etiology of chronic sinusitis and surgical treatments are focused in that area. Patients with chronic sinusitis must undergo a preoperative diagnastic evaluation in order to achieve desired result and to avoid any possible complications during the operation. For this purpose 60 adult patients with chronic sinusitis symptoms were evaluated between January 1996-October 1996. Only one patients who had not undergo any operation related to sinus and nasal cavity were included in the investigation, and prospective the cases were studied as a using conventional radiographies, computerized tomography and nasal endoscapy. A special importance was attached to the anatomic variations and mucosal abnormalities in ostiomeatal area. Septal deviation, concha bullosa, paradoxical middle turbinate, medially deviated uncinate process, uncinate bulla, Large ethmoidal bulla, agger nasi cell ve Mailer's cells were included to anatomic variations. These anatomic variations were determined 73% of the patients. Mucosal abnormalities were found in 91.7% of the patients. Anterior ethmoid cells was determined as the area where mucosal abnormalities were most frequently found (81.7%). This was followed respectively by maxillary sinus, frontal sinus, posterior ethmoid cells and sphenoid sinus. Maxillary or frontal sinus disease were found in approximately 80% of the cases with anterior ethmoid area or infundibulum disease. It was also found that there was a statistical relation between anterior etmoid area or infundibulum disease and maxillary or frontal sinus disease. Conventional radiograhies remain inadequate in the preoperative evaluation of those patients with chronic sinusitis, ideal method is the use of high resolution computerized tomography in the coronal plane and diagnostic nasal endoscopy together. A ilkWya flUkfi/d 3