Nazal kavitenin anatomik özelliklerinin ve nazal septum deviasyonunun gözyaşı menisküs parametreleri ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the anatomical features of the nasal cavity and the relationship between nasal septum deviation and tear meniscus parameters
- Tez No: 896375
- Danışmanlar: DOÇ. VOLKAN YETER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: İntranazal anatomi ve morfolojinin Paranazal Sinüs Bilgisayarlı Tomografi (PBT) ile değerlendirilerek ön segment optik koherens tomografi (OKT) ile elde edilen gözyaşı menisküs parametrelerine (GMP) etkisinin nazal septum deviasyonu (NSD) olan hastalarda araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç-Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Göz Hastalıkları kliniğinde Aralık 2023 - Mayıs 2024 tarihleri arasında Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) kliniği tarafından PBT istenmiş 69 hastanın GMP'den alt gözyaşı menisküs yüksekliği (AGMY) (μm) ve alt gözyaşı menisküs alanı (AGMA) (mm2) ön segment OKT ile prospektif olarak ölçülerek kaydedildi. Hastaların PBT görüntüleri incelenerek NSD yönü ve açısı, konka nazalis inferior medial mukoza kalınlığı (KNİ-MMK), konka nazalis inferior lateral mukoza kalınlığı (KNİ-LMK), konka nazalis inferior kemik kalınlığı (KNİ-KK), bağlanma açısı, konka nazalis inferior ile maxiller sinüs (KNİ-MS) arasındaki açı, konka nazalis inferior (KNİ) maksimum yüksekliği, KNİ uzunluğu, nazolakrimal kanal (NLK) en kısa transvers çapı, NLK uzunluğu, meatus nazi inferior volümü (MNİV) ve total nazal kavite volümü (NKV) ölçüldü. Bu parametrelerle deviasyon tarafı (DT) ve kontralateral taraftaki (KT) GMP arasındaki ilişkiler analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 34'ü (%49,28) kadın, 35'i (%50,72) erkek olmakla birlikte toplamda 69 hastanın 138 gözü incelendi. Hastalar 18-59 yaş arasındaydı ve yaş ortalamaları totalde 32,19±11,89 (18-59) yıl idi. NSD olan hastalarda DT'de KNİ mak.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of intranasal anatomy and morphology on tear meniscus parameters (GMP) obtained by anterior segment optical coherence tomography (OCT) in patients with nasal septum deviation (NSD) evaluated by Paranasal Sinus Computed Tomography (PBT). Materials-Methods: Lower tear meniscus height (LTMH) (μm) and lower tear meniscus area (LTMA) (mm2) were prospectively evaluated from GMP in 69 patients who had PBT images ordered by Otorhinolaryngology (ENT) at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between December 2023 - May 2024. PBT images of the patients were analysed, and the direction and angle of nasal septum deviation (NSD), concha nasalis inferior medial mucosa thickness (CNI-MMK), concha nasalis inferior lateral mucosa thickness (CNI-LMK), concha nasalis inferior bone thickness (CNI-KK), attachment angle, the angle between the concha nasalis inferior and maxillary sinus (CNI-MS), maximum height of the concha nasalis inferior (CNI), length of the CNI, narrowest transverse diameter of the nasolacrimal duct (NLC), length of the NLC, meatus nasi inferior volume (MNIV) and total nasal cavity volume (NCV) were measured. The relationship between GMP obtained by anterior segment OCT on the side of NSD and contralateral (CT) side was analysed by these measurements. Results: Of the patients included in the study, 34 (49.28%) were female and 35 (50.72%) were male. 138 eyes of 69 patients were analysed in total. Patients were between 18-59 years of age and the mean age was 32.19±11.89 (18-59) years. In patients with NSD, CNI max.