Annelerin 6 ay-6 yaş arası çocukta ateş bilgi tutum ve davranışları
- Tez No: 164681
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PEMRA ÜNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç; Okulöncesi çocuklarda ateşin nedeni sıklıkla, influenza benzeri hastalıklar ve akut üst solunum yolu hastalıkları gibi nispeten zararsız, kendini sınırlayıcı viral infeksiyonlardır. Bu durumlarda ateş, infeksiyonlara karşı vücudun savunma mekanizmalarının faydalı bir bileşeni olarak kabul edilir. Dolayısıyla tıbbi bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde çocuklarda antipiretik tedavi için aslında az sayıda sebep olduğu görülür. Buna rağmen ateşli çocuğun ailesi sıklıkla ateş konusunda telaşlanır ve ateşe hekimlerden daha fazla ilgi gösterme eğilimindedir. Ailelerin ateşle ilgili yanlış fikirleri çoğu zaman çocuklarının ateşini gereksiz şekilde agresif ve uygunsuz tedavi etmelerine yolaçar. Bu araştırmanın amacı, annelerin okulöncesi yaş grubundaki çocukta ateş ile ilgili bilgisi, ateşlenen çocuğa karşı tutumu, evde ateş tedavisi ve doktora başvuru davranışlarım belirlemek ve bunları etkileyen faktörleri değerlendirerek ailelerin ateş yaklaşımı konusundaki gereksinimlerini anlamaktır. Yöntem: Gözlemsel, tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, İstanbul, Ümraniye Sağlık Gurup Başkanlığı'na bağlı Alemdağ Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'nde, 15 Kasım 2004- 15 Ocak 2005 tarihlerinde (iki ay süreyle) yapılmıştır. Altı ay- 6 yaş arası çocuğunda, şikayetlerinden biri ateş olduğu halde başvuran tüm annelerden, araştırmaya katılmayı kabul edenlerle görüşülmüştür. Bulgular: 6 ay-6 yaş arası çocuğunda ateş şikayeti ile başvuran ve %73'ü ilkokul mezunu olan 152 anne çalışmamıza katıldı. Annelerin 89'u (%59) çocuğunun ateşlenmesi karşısında endişelenmemiş, 63'ü (%41) korkmuş veya endişelenmiştir. Annelerin %32'si ateşlendiğini farkettiği andaki çocuğun genel görünümünü iyi, %43'ü orta, %25'i kötü olarak tanımlamıştır. Çocuğun ateşlendiğindeki görünümünü tanımlamalarıyla endişelenme durumları arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır. Annenin yaşı, çocuğun daha önce havale geçirmiş olması ve annenin daha önce hastanede yatan bir çocuğununbulunmuş olması endişelenme durumu ile ilişkili bulunmuştur. 109 (%72) anne çocuğunun ateşlendiğine dokunarak, 43 (%28) anne ölçerek karar vermiştir. Başvuruda ateşli saptanan çocukların %82'sini çocuğunun ateşlendiğine dokunarak karar veren anneler getirmiştir. Evde çocuğunun ateşini düşürmek için 76 (%50) anne“yalnızca”antipiretik ilaç kullanmıştır. 56 anne ise (%37) antipiretikle fizyolojik soğutma yöntemlerin birlikte kullanmıştır. Antipiretik olarak 125 (%82) anne parasetamol kullanmıştır. Antipiretik uygulayan 132 anneden 60' ı ilacı uygun dozda kullanmıştır. Çocuğunun ateşlendiği andaki görünümünü 'iyi' olarak tanımlayan annelerin ise %90'ı evde çocuğunun ateşini düşürmek için antipiretik ve/veya fizyolojik soğutma mekanizmalarını uygulamıştır. Yalnızca 32 anne (%21) ateşin düşürülmesindeki amacın çocuğun huzursuzluğunu gidermek olduğunu bilmektedir. Muayene sonucunda başvuranların %5 1 'ine viral üst solunum yolu infeksiyonu tanısı konulmuştur. Sonuç: Anneler 6ay-6 yaş arası çocuklarının ateşini düşürmek için yüksek oranda evde antipiretik uygulamaktadır (%86). Çoğu anne (n=65) antipiretik dozunu düşük uygulamaktadır. Annelerin tümü tedavi edilmeyen ateşin tehlikeli olacağına inanmaktadır. Annenin ateşle ilgili bilgisini sağlık çalışanlarından almış olması ve eğitim düzeyleri evde ateşi düşürme uygulamalarım etkilememiştir ama annenin ateş karşısında daha fazla endişe duymasına neden oluştur. Bu bulgulara baktığımızda ateşe yaklaşma konusunda annelerin halen sağlık çalışanları tarafından yeterince bilgilendirilmemiş oldukları, ateşin anlamı, ne zaman önemli olduğu ve nasıl müdahale edilmesi gerektiği konularında yalın bilgi aktarımına gereksinim olduğu düşünülebilir. Bilginin yayılması amacıyla daha deneyimli annelere ya da anneanne ve kayınvalidelere de sağlık eğitim verilebilir. Anahtar sözcükten ateş, endişelenme, 6ay-6 yaş arası çocuklar, evde tedavi/ yaklaşım, eğitim
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aims Among preschool children, fever is most often caused by relatively harmless, self-limiting viral infections, including influenza-like diseases and upper respiratory tract infections. In thes cases fever is considered a beneficial part of the body's defense mechanisms against infections, and from amedical point of view there are actually few reasons for antipyretic therapy among children. Despite these facts, parents of febrile children often worry about fever and tend to regard it with more concern than physicians. Parental misconceptions often lead to unnecessarily aggressive and inappropriate management of fever in their children. Aim of this study is to determine knowledge and perceptions of, attitudes toward fever and home management and medical help seeking behaviors of parents for fever in their preschool children and to understand factors related to these behaviors, thus to understand the needs of parents in approaching fever in their children. Methods This observational-descriptive study was carried out in a state's mother and child care center in Alemdağ region of Ümraniye district in Istanbul during two months between November 15th, 2004 and January 15th, 2005. Mothers who applied for fever being at least one of the complaints in their 6 month-6 year old children were interviewed. Results: 152 mothers applying for fever in their 6 month-6 year-old children were interviewed. Most of the mothers (%73) were primary school graduates. 63 (%41) mothers were worried about fever while 89 did not (%59). 32% described the general appearance of their children as being 'good', 43% as 'moderate' and 25% as 'bad'. Mothers' description of general appearance of their febrile children was not found to be associated with their state of anxiety toward fever. Age of the mother, presence of history of febrile convulsion in her febrile child, and history of hospital stay of one of her children were found to be factors related to the concerns of mothers about fever. 43 mothers (%28) recognized their child's fever by measuring body temperature while 109mothers (%72) recognized fever by palpation. 82% of children who were really febrile on admission were those of mothers who decide presence of fever by palpation. 86% of mothers (132) gave antipyretic medication to control fever at home, 56 of them additionally applied physiological cooling measures. Most of the mothers applied parasetamol (n=125 %82). 60 mothers applied antipyretics in appropriate doses while 63 gave inappropriately low doses of antipyretics. 7 mothers used antipyretics in doses exceeding the recommended ranges. Among mothers who described the appearance of their child as being good 90% gave them antipyretics alone or together with physiological cooling measures. Only 32 mothers (%21) knew that reason for treating fever was merely to reduce the child's discomfort. 51% of the children were diagnosed as having a viral upper respiratory tract infection. Conclusion: A high percentage of mothers applied antipyretics in order to control their children's fever at home(%86), most of whom used antipyretics in doses lower than appropriate (n=65). All of the mothers participating in this research believe that fever is dangerous if left untreated. Having acquired their knowledge about fever from the health care professionals and their level of education have not been found to affect mothers' management of their children's fever at home, but found to have increased their concerns and fears about fever in their children. In view of these findings, it is reasonable to think that mothers have still not been well educated by health care professionals about rational approach toward fever in their children. Mothers are found to be in need of clear and consistent information and education about the meaning of fever, and how to approach their feverish children at home. Elderly members of families, grandmothers, and mother-in-laws may also be educated about fever in children in order to spread more accurate information more widely through populations. Key words* fever, concerns, 6 month- 6 year-old children, home management/approach, education.