Küreselleşme ve rasyonel ilaç kullanımı bağlamında ilaca erişim: Patent ve veri koruması
Access to medicine in context of globalisation and rational medicine usage: Patent and data protection
- Tez No: 164687
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KANZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
166 7- ÖZET Bu çalışmada, ilaçlarla ilgili koruma yöntemleri, patent koruması, veri korumasr, pipeline koruma, roche-bolar istisnası, ek patent koruması kapsamında incelemiştir. Orijinal ilaç üreticisi innovator ilaç firmaları Ar-Ge çalışmaları için yapmış oldukları masrafların karşılanması, yeni Ar-Ge çalışmalarını için kaynak yaratılması, yeni, daha etkili ve daha az yan etkili ilaç geliştirme çalışmaları için motivasyon sağlanması amacıyla ilaçlara uzun süre korunma sağlanmasını istemektedirler. İnsanlara daha ucuza ilaç temin etme imkanı sunan jenerik ilaç firmaları ise klinik çalışmaların denekler üzerinde tekrarlanmaması gerektiğini savunarak ilaçlarla ilgili koruma süresinin olmamasını veya kısa olmasını istemektedirler. Bu bağlamda birçok ülke tarafından, sınai mülkiyet hakları kapsamında, iki karşıt yarar arasında koruma süresini sınırlayan bir denge kurulmaya çalışılmaktadır; innovator ilaç firmalarının gerekli testleri ve araştırmaları yapmaları için teşvik edilmelerinden doğacak yarar ile gereksiz testlerin ve araştırmaların jenerik ilaç firmaları tarafından tekrarlanmamasından doğacak yarar. Sağlıklı ve sağlam bir sanayi ve kararlı bir ekonomi için patentler, faydalı modeller, markalar, coğrafi işaretler, endüstriyel tasarımlar ve entegre devre topografyalarını kapsayan sınai mülkiyet haklarının etkin bir biçimde korunması gereği-167 asırlardır vurgulanmaktadır. Bu amaçla, Türkiye'nin de taraf olduğu birçok uluslararası anlaşma gerçekleştirilmiştir. Türkiye uluslar arası yükümlülüklerinden doğan zorunluluk karşısında, ilaçlarla ilgili patent başvurularını 01.01.1995 tarihinden itibaren işleme almaya ve 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren de ilaçlarda patent korumasına başlamıştır. Ülkemizde, ilaçta patent korumasının tedavi maliyetleri üzerindeki olası olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla, jenerik ilaç kullanımını da destekleyen rasyonel ilaç kullanımının yaygınlaştırması önemli bir çözüm aracı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-168- 8- ABSTRACT In this study the protection methods concerning medicines are analyzed within the scope of patent protection, data protection, pipeline protection, roche-bolar excemption, additional patent protection. The innovator medicine companies that produce original medicines demand long-term protection for medicines on such grounds as their R&D expenses are met, new resources are allocated for new R&D studies, and they are motivated for developing new, more effective medicines with less side effects. The generic medicine companies which allow people to buy cheaper medicines, on the other hand, advocate that the clinical studies are to be applied to subjects repeatedly and demand shorter or no protection period for medicines. In this regard many countries are trying, within the scope of industrial property rights, to build a balance between two contradictory benefits - the benefit that shall derive from encouraging the innovator medicine companies to carry out the necessary tests and studies, and the benefit that shall derive from generic medicine companies' not repeating unnecessary tests and studies - which restricts the protection period. It has been emphasized for centuries that in order to have a healthy and solid industry and a stabilized economy, industrial property rights that encompass patents, useful models, brands, geographical signs, industrial designs and integrated circuit topographies should be protected effectively. For this purpose many international agreements including Turkey as one of the parties have been signed.-169- Turkey, as a result of her international obligations, began to put patent applications regarding medicines into process by 01.01.1995 and to apply patent protection for medicines by 1 January 1999. In our country, in order to avoid from possible negative effects of patent protection for medicines on health care costs, it is considered an important solution to spread rational medicine use, which also supports generic medicine use.