Malatya ilinde görev yapan diş hekimleri ve yardımcı sağlık personeli arasında hepatit B virüs (HBV) ve hepatit C virüs (HCV) seroprevalansı
- Tez No: 164697
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR BAYINDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
9. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada, diş hekimleri ve yardımcı sağlık personeli arasında, hepatit B ve C seroprevalansı, hepatit B aşılama oranlarının saptanması ve uygulanmakta olan infeksiyon kontrol ve önlemlerinin irdelenmesi amaçlandı. Bilgilerimize göre Malatya'da diş hekimleri arasında daha önce benzer bir çalışma yapılmadı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda araştırma grubunu Malatya İli'nde görev yapan 78 diş hekimi ve 73 yardımcı personel olmak üzere toplam 1 5 1 kişi oluşturdu. HBsAg, Anti-HBs, anti-HBc total ve anti-HCV belirleyicilerinin ELISA ile değerlendirilmesi için gerekli kan örnekleri alındı. Diş hekimleri ve yardımcılarının hepatit B aşılama durumları soruldu. Diş hekimlerinin eldiven, gözlük, maske kullanıp kullanmadıkları kaydedildi. BULGULAR: Diş hekimlerinin 6 (%7.7)'sı HBsAg, 21 (%26.9)'i Anti-HBc total, 50 (%64.1)'si Anti-HBs pozitif olarak saptandı.Yardımcı personelin 6 (%8.2)'sı HBsAg, 23 (%31.5)'ü Anti-HBc total ve 29 (%39.7)'u Anti-HBs pozitifti. Diş hekimleri arasında iğne batması oranı 51 (%65.4) olarak saptandı. İğne batması olan diş hekimleri arasında HBsAg pozitifliği 2 (%3.9), yaralanma olmayanlarda 4 (%14.8), Anti-HBs+Anti-HBc total pozitifliği ise yaralanma olan hekimlerde 9 (%17.6), yaralanma olmayanlarda, 4 (%14.8) oranında saptandı. İğne batması olan ve olmayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Araştırma grubunu oluşturan diş hekimlerinin 38 (%48.7)'inin, yardımcı personelin ise 11 (%14.9)'inin hepatit B'ye karşı aşılı olduğu saptandı. Diş hekimleri istatistiksel olarak daha fazla aşılanmış olarak bulundu (p0.05), gözlük kullanımı için ilişki anlamlı idi. SONUÇ: Diş hekimleri ve diğer tüm sağlık personeli kan ve vücut sıvılarıyla bulaşan infeksiyonlar açısından risk altındadır. Gerek sağlık personeli ve gerekse hastaları korumak amacıyla standart infeksiyon kontrol önlemlerine uyulmalıdır. 33
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY AIM: The aim of this study was to investigate the seroprevalences of hepatitis B and C, Hepatitis B vaccination rates among the dentists and dental health care workers, and to evaluate the present infection control and prevention programs conducted by the dentists in Malatya. To our knowledge, this is the first sero- epidemiologic study in dentistry in Malatya. MATHERIAL and METHOD: Onehundredfiftyone subjects (78 dentists and 73 dental health care workers) were included in our study. Blood samples were obtained for the detection of HBsAg, anti-HBs, anti-HBc total and anti-HCV by ELISA. RESULTS: Six (7.7%) dentists were positive for HBsAg, 21(26.9%) for Anti- HBc total, 50(64.1%) for anti-HBs. These markers were positive in 6(%8.2), 23(%31.5), 29(%39.7) of the dental health care workers, respectively. Anti-HCV positivity was not detected among dentists and dental health care workers. Fiftyone (65.4%) of the dentists reported that they had a history of needle-stick exposure at least once. Two (3.9%) of them were positive for HBsAg and 9 (17.6%) were positive for both anti-HBs and anti- HBc total. Four (14.8) of the dentists without a history of exposure with needle stick were positive for HBsAg, and both anti-HBs and anti-HBc total. There was no difference between the dentists with and without a history of needle stick exposure in means of positivity of HBsAg, and both AntiHBs and AntiHBc total (p>0.05). Thirtyeight (^8.7%) of the dentists and 11 (14.9%) of the dental health care workers were identified as vaccinated for hepatitis B. The rate of vaccination among the dentists was higher than the dental health care workers (pO.OOl). Although there was no significant correlation between the usage of gloves / masks and HBsAg positivity, the correlation was significant for the usage of glasses CONCLUSION: As a result, dentists and other health care workers are at risk for infections which are transmitted via blood or blood products. Standard infection control programs should be applied for the protection of both patients and health care workers. 34